Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 4 czerwca 2000

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
POCHóD LISOWCZYKóW
Nr:
23
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
44.5 cm x 69 cm
Cena wywoławcza:
350 000 zł
Cena uzyskana:
720 000 zł

IInformacje o dziele:

Obraz z 1863 roku, sygnowany p.d.: Józef Brandt

 

Na odwrocie dwa owalne stemple: 1. z czytelnym słowem: Wien; 2. z czytelnym fragmentem napisu: Malerlen...| von | A.Schutzman | München Odnalezienie Pochodu lisowczyków jest prawdziwym wydarzeniem. Jest to bowiem jeden z najważniejszych obrazów Brandta, dzieło które zapoczątkowało jego wielką międzynarodową karierę.

Obraz znany też jako Lisowczycy powracający z wyprawy wymieniany jest we wszystkich mo-nografiach i niemal w każdej publikacji dotyczącej artysty. Równocześnie jest to obraz nieznany dotąd z autopsji, a jedynie z dawnej miedziorytniczej reprodukcji i – nielicznym – ze starej fotografii.

Wystawiony w 1863 w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych spotkał się z takim zainteresowaniem, uznaniem i pochwałami, że zarząd Towarzystwa zdecydował się reprodukować go jako premię dla swoich członków. Obraz został wysłany do Berlina, gdzie w 1864 Hermann Droehmer wykonał jego miedziorytniczą reprodukcję.

Józef Brandt:

Józef Brandt (Szczebrzeszyn 1841 - Radom 1915) był jednym z najwybitniejszym polskich malarzy batalistów. Naukę malarstwa rozpoczął w Warszawie pod okiem Juliusza Kossaka. W latach 1858-1860 był w Paryżu, gdzie podjął studia inżynierskie. Niebawem zarzucił je jednak na rzecz malarstwa i kształcił się w pracowni Leona Cognieta. Po powrocie do kraju, w 1861 debiutował na wystawie w warszawskim TZSP. Od 1863 kontynuował studia w monachijskiej ASP u Franza Adama. W 1870 otworzył w Monachium własną pracownie i niebawem stał się przywódcą, „generałem” tamtejszej polskiej kolonii artystycznej i nauczycielem wielu malarzy. Po 1877 miesiące letnie spędzał w Orońsku, zapraszając na plenery grono swych uczniów.

Został honorowym profesorem Akademii w Monachium (1878), członkiem Akademii w Berlinie (1877) i Pradze (1900). Odznaczony wysokimi orderami, wyróżniany medalami i nagrodami na międzynarodowych wystawach, cieszył się prawdziwie europejską sławą. Mieszkając i tworząc poza krajem zawsze wyraźnie podkreślał swoją polskość; dając jej wyraz choćby poprzez podpisywanie obrazów Józef Brandt z Warszawy.

Malował bitwy, potyczki, podjazdy – epizody z historii polskich wojen kresowych i wojen szwedzkich XVII wieku, a także sceny rodzajowe – jeźdźców, polowania, jarmarki. Jego barwne, pełne ruchu i perfekcyjne warsztatowo obrazy podziwiano powszechnie, jako najlepszy przykład wysoko wówczas cenionej „szkoły polskiej”. Ale podczas gdy niemiecki czy francuski widz dostrzegał w nich przede wszystkim egzotykę i barwy Orientu, dla Polaków były to płótna „prawdziwe, naturalne, swojskie jak fragmenty z pamiętników Paska albo Rzewuskiego, przetransponowane na barwy i linie”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2000-06-04 350 000 zł 720 000 zł N/A PLN USD