Agra Art | Aukcje

- 23 maja 2004

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PRACZKI, 1882
Nr:
5483
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
80 cm x 135 cm
Cena wywoławcza:
710 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygnowany l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Orońsko 1882

Józef Brand malował ten obraz w Orońsku, swoim majątku k. Radomia, do którego zwykle przyjeżdżał na lato i gdzie gościł wielu młodych malarzy. Jest to jeden z najlepszych rodzajowych obrazów Brandta, który jak to zauważa H.P. Bühler, autor książki o malarzach polskiej szkoły monachijskiej, „zwraca uwagę niezwykle trafnie uchwyconą mimiką, gestem, dającymi iluzję rozmowy“.


Obraz opisany lub reprodukowany w:
- H.P. Bühler, Jäger Kosaken und polnische Reiter. Josef von Brandt, Alfred von Wierusz-Kowalski Franz Roubaud und der Münchner Polenkreis, Hildesheim, Zürich, New York 1993, s. 62, il. 64 na s. 63 (tytuł: Gesprach mit den jungen Wäscherinnen);
- H.P. Bühler, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i Inni. Polska Szkoła Monachijska, Warszawa 1998, s. 62, il. 64 na s. 60 (tytuł: Pogawędka z młodymi praczkami).

Józef Brandt:

Józef Brandt (Szczebrzeszyn 1841 - Radom 1915) był jednym z najwybitniejszym polskich malarzy batalistów. Naukę malarstwa rozpoczął w Warszawie pod okiem Juliusza Kossaka. W latach 1858-1860 był w Paryżu, gdzie podjął studia inżynierskie. Niebawem zarzucił je jednak na rzecz malarstwa i kształcił się w pracowni Leona Cognieta. Po powrocie do kraju, w 1861 debiutował na wystawie w warszawskim TZSP. Od 1863 kontynuował studia w monachijskiej ASP u Franza Adama. W 1870 otworzył w Monachium własną pracownie i niebawem stał się przywódcą, „generałem” tamtejszej polskiej kolonii artystycznej i nauczycielem wielu malarzy. Po 1877 miesiące letnie spędzał w Orońsku, zapraszając na plenery grono swych uczniów.

Został honorowym profesorem Akademii w Monachium (1878), członkiem Akademii w Berlinie (1877) i Pradze (1900). Odznaczony wysokimi orderami, wyróżniany medalami i nagrodami na międzynarodowych wystawach, cieszył się prawdziwie europejską sławą. Mieszkając i tworząc poza krajem zawsze wyraźnie podkreślał swoją polskość; dając jej wyraz choćby poprzez podpisywanie obrazów Józef Brandt z Warszawy.

Malował bitwy, potyczki, podjazdy – epizody z historii polskich wojen kresowych i wojen szwedzkich XVII wieku, a także sceny rodzajowe – jeźdźców, polowania, jarmarki. Jego barwne, pełne ruchu i perfekcyjne warsztatowo obrazy podziwiano powszechnie, jako najlepszy przykład wysoko wówczas cenionej „szkoły polskiej”. Ale podczas gdy niemiecki czy francuski widz dostrzegał w nich przede wszystkim egzotykę i barwy Orientu, dla Polaków były to płótna „prawdziwe, naturalne, swojskie jak fragmenty z pamiętników Paska albo Rzewuskiego, przetransponowane na barwy i linie”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2004-05-23 15 710 000 zł - N/A PLN USD