Agra Art | Aukcje

- 24 listopada 2004

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
MENORA III A , 2002
Nr:
6281
Technika:
wycinanka papierowa naklejona na papier ciemnonie
Wymiary:
28.6 cm x 20.9 cm
Cena wywoławcza:
100 zł
Cena uzyskana:
100 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: 2002, śr. d.: Menora III A P.Sztuczyński, p.d.: 5/50

Praca była eksponowana na następujących wystawach: - Judaika w Polskiej Sztuce Ludowej, Muzeum Chagalla , Witebsk, 2002 - Muzeum Sztuki Ludowej , Otrębusy 2002 - Prezentacje Mareckie, Dom Kultury w Markach 2003/2004

Wycinanka żydowska powstawała na terenach Środkowej Europy w okresie od XVIII wieku do Holokaustu, na terenie Azji , Afryki i we Włoszech. Do dziś tworzona jest w Izraelu, w żydowskich skupiskach w USA i Polsce. Miała wiele odmian i różne przeznaczenia(np. funkcja dekoracyjna, obrzędowa). Wykonywana była przez uczniów i nauczycieli hederów i jaszybot oraz na niektórych terenach przez mistrzów cechowych. Wykonywana była przy pomocy ostrego noża w kilku egzemplarzach jednocześnie, z papieru odpowiednio złożonego i przybitego cienkimi gwoździkami do deski z miękkiego drewna. Motywami najczęściej występującymi były lwy, orły, gołębice, lewiatany i gryfy. Wykorzystywano również motywy świecznika, świątyni, tablic mojżeszowych i gwiazdy Dawida. Wszystko oplecione było ornamentami roślinnymi.

Praca nie jest oprawiona.

Piotr (pseudonim Kranc) Sztuczyński:

Piotr Sztuczyński (pseudonim Kranc) z zamiłowania i wykształcenia etnograf. Tworzy wycinanki według własnych pomysłów lub dawnych wzorów ikonograficznych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Izraelu i na terenach byłego ZSRR. Eksponowane były w Żydowskim Instytucie Historycznym (Warszawa),Galerii Zachęta, Galerii Pestka przy Muzeum Etnograficznym w Warszawie, w Cluny we Francji, w 2012 w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2004-11-24 21 100 zł 100 zł N/A PLN USD