Agra Art | Aukcje

- 25 września 2005

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
GÓRALCZAK Z GÓR SABIŃSKICH, OK. 1889
Nr:
7408
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
41.3 cm x 31.5 cm
Cena wywoławcza:
35 000 zł
Cena uzyskana:
58 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany p.d.: H Siemiradzki

Na odwrocie, na płótnie zatarty i trudno-czytelny, okrągły zielony stempel Konsulatu Cesarstwa Rosyjskiego w Rzymie. Analogiczne stemple – z rosyjskim dwugłowym orłem, koroną i napisem w otoku: CONSULAT IMPERIAL DE RUSSIE A ROME – spotyka się nie tylko na, przywiezionych z Rzymu obrazach Siemiradzkiego, ale także na obrazach innych artystów, którzy czasowo przebywali i tworzyli we Włoszech, np. na „włoskich” pejzażach Aleksandra Gierymskiego.

Obraz pochodzi ze zbiorów Wandy Przyjemskiej, córki artysty, który opatrzyła go krótkim tekstem-atestem o treści: „Góralczyk” z gór Sabińskich, | własnoręczna robota artysty | Henryka Siemiradzkiego, | wykonana w Rzymie około r. 1889.- | Zaświadcza córka artysty | z Siemiradzkich | Wanda Przyjemska | Warszawa | 20 lipca 1942 r.-

Być może w roku 1903 obraz był wystawiony na pośmiertnej wystawie Siemiradzkiego w warszawskim Towarzystwie Zachęty w dużym zespole 361 obrazów, szkiców, malarskich studiów i rysunków. Wystawa ta nie miała katalogu, a w Sprawozdaniach Zachęty znalazły się tylko prace wylosowane lub zakupione przez zbieraczy. (patrz: J.Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860 - 1914, Wrocław 1969, s. 334).

Henryk Siemiradzki:

Henryk Siemiradzki (Pieczeniegi (Biełgorod), koło Charkowa 1843 - Strzałkowo k. Częstochowy 1902) - wybitny malarz-akademik; początkowo uczeń malarza Dymitra Bezperczego w Charkowie, absolwent wydziału przyrodniczego Uniwersytetu w Charkowie – od 1864 kształcił się w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za prace studenckie otrzymał pięć srebrnych i dwa złote medale.


W 1871 jako stypendysta Akademii, wyjechał do Monachium, gdzie przebywał przez rok, studiując samodzielnie i utrzymując kontakty z tamtejszą kolonią artystów polskich.
Od roku 1872 stale mieszkał w Rzymie; początkowo miał pracownię przy via Margutta, a od 1884 we własnym pałacyku przy via Gaetta. Uhonorowany członkostwem europejskich Akademii – św. Łukasza w Rzymie (1880), Akademii w Petersburgu, Berlinie, Sztokholmie, Paryżu, Turynie, wielokrotnie nagradzany medalami na wystawach, odznaczany orderami państwowymi (m.in. francuską Legią Honorową i włoskim orderem Corona d’Italia), cieszył się wielkim uznaniem i sławą.
Z krajem utrzymywał stałe i żywe kontakty - przesyłał obrazy na wystawy, a w roku 1879 podarował miastu Krakowowi sławny swój obraz Świeczniki chrześcijaństwa, dając początek zbiorom Muzeum Narodowego.
Namalował kurtyny do teatrów w Krakowie (1896) i we Lwowie (1900; dar artysty dla miasta).

Tematów do swych obrazów szukał przede wszystkim w starożytności; w historii, życiu i mitach dawnej Grecji czy Rzymu. Ale tworzył także sceny religijne (Wniebowstąpienie), obrazy rodzajowe i portrety. Z mistrzowską techniką malował zarówno monumentalne, teatralnie inscenizowane i tłumnie zaludnione płótna, jak i kompozycje kameralne, osadzone bądź w scenerii antycznej, bądź w realiach współczesnych (Z wiatykiem, Z pociechą i pomocą).
Malował dekoracyjne plafony (Wiosna, Jutrzenka, Światło i ciemność), był autorem zespołu malowideł w cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie 1875-1879).
Z upodobaniem malował pejzaż, traktowany bądź jako tło osadzonych w nim scen, a czasem jako samodzielny krajobraz pogrążony w zapadającym zmierzchu lub też opromieniony słońcem.
Ze szczególną maestrią odtwarzał efekty wywołane światłem przenikającym poprzez gałęzie drzew, które – jak pisał H. Sienkiewicz – rzucają mocny cień, wśród którego drgają złociste plamy, utworzone przez promienie słoneczne wciskające się między liście /.../ Nikt tak nie maluje tego ruchu promieni słonecznych, jak Siemiradzki.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2005-09-25 38 35 000 zł 58 000 zł N/A PLN USD