Agra Art | Aukcje

- 11 grudnia 2005

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KIKI Z MONPARNASSE'U, 1943
Nr:
7885
Technika:
ołówek, papier
Wymiary:
24.5 cm x 17.4 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

24,5 x 17,4 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany p.d.: Kisling; powyżej data: 19.II - 943 po prawej stronie napis: Qui suis je|Ou vais je|Porqui ?|L'enfant| Ne demande pas.|Kiki|Rast [..]

Portretowana Kiki, a właściwie Alice Prin (1901-1953), to słynna w "szalonych latach" dwudziestych modelka artystów paryskiej bohemy, nazywana "królową Montparnassu". Malowali ją Kisling, Modigliani, Soutine, Picasso, Derain, Foujita, Friesz i inni. Związana z Amerykaninem Man Rayem, pozowała do jego sławnych fotografii (Kiki z różą w zębach, Le Violon d'Ingres, Noir et blanche), była też aktorką jego eksperymentalnych, surrealistycznych filmów (Le Rétour de la Raison, 1923; Emek Bakia, 1926; L'Etoile de Mer, 1928). Wystąpiła też w filmie Ferdynanda Legera Ballet Mecanique, 1924. Ponadto śpiewała w kabaretach, a także malowała obrazy i w 1927 miała wystawę w jednej z paryskich galerii. W latach trzydziestych prowadziła własny kabaret zwany Chez Kiki. Po wojnie Kiki, schorowana narkomanka i alkoholiczka, żyła w biedzie próbując zarabiać wróżeniem z ręki bywalcom paryskiej kawiarni Coupoule. W 1929 wydane zostały jej Wspomnienia (z przedmową E. Hemingwaya i T. Foujita), a w 2002 w Zabriskie Gallery w Nowym Jorku urządzono wystawę Kiki of Monparnasse, prezentującą obrazy i rysunki samej Kiki oraz prace różnych artystów, którym pozowała.

Mojżesz Kisling:

Mojżesz Kisling w latach 1907-1911 studiował w krakowskiej ASP u Józefa Pankiewicza. Za jego radą wraz z Szymonem Mondszajnem wyjechał na dalsze studia do Paryża. Tam jego twórczością zainteresowali się krytycy André Salmon i Adolf Basler, otrzymał też stypendium od anonimowego mecenasa z Rosji. W czasie I wojny światowej walczył w Legii Cudzoziemskiej. W czasie walk na froncie został ranny, w 1915 został zwolniony z wojska. Prawdopodobnie wtedy otrzymał obywatelstwo francuskie. Od ok. 1920 zaczął stale spędzać lato w Sanary-sur-Mer, gdzie kupił dom. Utrzymywał też kontakty z krajem. W czasie II wojny światowej wstąpił do armii francuskiej. W 1940 przez Hiszpanię i Portugalię wyjechał do Nowego Jorku. Po wojnie ok. 1946 wrócił do Sanary-sur-Mer. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Ecole de Paris lat międzywojennych. Miał wiele wystaw indywidualnych, w wystawach zbiorowych za granicą uczestniczył często jako artysta polski. Brał też udział w krajowym życiu artystycznym, m.in. w I Wystawie Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów), Kraków 1917. Przyjaźnił się z Tadeuszem Makowskim. We wczesnym okresie malował kubizujące pejzaże i martwe natury. Stałym wątkiem jego malarstwa były portrety, w tym liczne podobizny artystów, krytyków i ludzi z kręgów artystycznych, dzięki czemu stał się kronikarzem socjety Ecole de Paris. Jego portrety kobiet i akty odznaczają się specjalną stylizacją, mają idealizowane twarze o wielkich oczach, przybierają wystudiowane pozy.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2005-12-11 86 30 000 zł - N/A PLN USD