Agra Art | Aukcje

- 10 grudnia 2006

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DZIEWCZYNA Z MASKĄ, OK. 1930
Nr:
9336
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
70 cm x 51 cm
Cena wywoławcza:
3 500 zł
Cena uzyskana:
15 000 zł

IInformacje o dziele:

Prezentowany obraz Dziewczyna z maską był własnością Teresy Roszkowskiej, znanej malarki i autorki projektów scenograficznych, zmarłej tragicznie w 1992 roku. Znajdował się w jej domu, obok prac innych kolegów malarzy, uczniów profesora Tadeusza Pruszkowskiego z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych.

Wiadomo, że więzy koleżeńskie łączące studentów Pruszkowskiego były bardzo silne i nie kończyły się z chwilą otrzymania dyplomu. Stanowili oni krąg przyjaciół, których zażyłość przetrwała także trudne lata wojny. Obdarowywali się często swoimi pracami i stąd w kolekcji Teresy Roszkowskiej znalazły się obrazy jej kolegów. Nie wszystkie były sygnowane, podobnie jak nie jest sygnowany prezentowany obraz, którego autora należy jednak szukać właśnie wśród tego zespołu artystów.

Analiza stylistyczna oraz zestawienie omawianego portretu z dziełami innych „Pruszkowiaków” zawężają grupę artystów malarzy, którym można przypisać jego autorstwo. Wysoki poziom warsztatowy kompozycji, bliska analogia typologiczna osoby portretowanej, fragment pejzażu sugerującego Kazimierz nad Wisłą, rozłożenie napięć i kontrastów – to cechy, które z dużym prawdopodobieństwem pozwalają przypuszczać, że autorem obrazu jest Włodzimierz Bartoszewicz. Najbliższym dziełem, do którego można przyrównać Dziewczynę z maską jest Portret Heleny Okołowiczowej powstały...

więcej

Włodzimierz Bartoszewicz :

Włodzimierz Bartoszewicz w 1923 ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Poznańskiego i tego samego roku rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, ucząc się malarstwa u Tadeusza Pruszkowskiego oraz grafiki u Władysława Skoczylasa i Edmunda Bartłomiejczyka. Był współzałożycielem i prezesem powstałej w 1929 czternastoosobowej grupy „Szkoła Warszawska”, do której m.in. należeli też Eugeniusz Arct, Teresa Roszkowska, Michał Bylina, Wacław Palessa, Jadwiga Przeradzka, bracia Menasze i Efraim Seidenbeutlowie. Pierwsza wystawa „Szkoły Warszawskiej” miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w roku 1930; w jej katalogu zostały określone założenia programowe młodych artystów. Później brał udział we wszystkich wystawach grupy w kraju i zagranicą. Wystawiał też w Salonach Zachęty, IPS-u i Bloku ZAP, a w 1936 uczestniczył w wystawie w Berlinie. Był współzałożycielem stowarzyszenia „Ars Christiana”. Po II wojnie światowej organizował życie kulturalne w Kielcach, inicjując powstanie szeregu placówek kulturalnych. W roku 1948 zamieszkał w Poznaniu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne (polichromie kościołów w Wielkopolsce i Starym Rynku w Poznaniu), rysunek i ilustracje książkową. Miał kilka wystaw indywidualnych. Jest autorem książki poświęconej artystom z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych „ Buda na Powiślu” (wyd.1966).
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2006-12-10 89 3 500 zł 15 000 zł N/A PLN USD