Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 20 października 1996

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET MężCZYZNY Z PROFILU
Nr:
931
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
68.5 cm x 49 cm
Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

Sygnowany l.d.: 31/I | 1/II ( C + Co) | NP Np | oraz niewyraźnie p.d.: (TC + Co) | Witkacy 1932 + NP Np. Według ekspertyzy pani dr Ireny Jakimowiczowej z 28 lutego 1996: „Portret nie budzi wątpliwości co do autorstwa Witkacego, a nawet należy do ciekawszych w jego twórczości. Jest to portret typu C, a więc wyłączony z produkcji zamówieniowej, określony przez Witkacego w Regulaminie Firmy: ‘W granicy kompozycja abstrakcyjna, czyli tzw. Czysta Forma’. Został z pewnością namalowany w gronie znajomych w nocy z 31 I na 1 II 1932 roku pod działaniem alkoholu i kokainy. (...) Portret ma liczne analogie zwłaszcza w wizerunkach z pierwszej połowy lat trzydziestych, jakie powstawały wówczas w analogicznych sytuacjach. Przy swojej typowości portret wyróżnia się bardzo rzadkim u Witkacego ujęciem z profilu i przy zamkniętych oczach”.

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
1996-10-20 12 000 zł - N/A PLN USD