Agra Art | Aukcje

- 20 maja 2007

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
POWRÓT Z JARMARKU, PRZED 1880
Nr:
9981
Technika:
olej, deska
Wymiary:
32 cm x 56.5 cm
Cena wywoławcza:
450 000 zł
Cena uzyskana:
582 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany p.d.: A Wierusz Kowalski

Na odwrocie stempel na desce: WIMMER C | GALLERY OF FINE ARTS | MÜNCHEN. Ponadto drukowana nalepka z tekstem: SAMMLUNG GEORG SCHÄFER SCHWEINFURT oraz stemplem: 2446.

Alfred Wierusz-Kowalski, mimo że stale mieszkał w Monachium, malował przede wszystkim obrazy osadzone w rodzimych, polskich realiach, przedstawiające często sceny rodzajowe, drobne epizody z codziennego życia mieszkańców polskich wsi i małych miasteczek, także licznie zamieszkujących je Żydów. Specyficzną atmosferę i zabudowę takich miejscowości artysta znał doskonale z autopsji; podczas bytności i podróży po kraju wykonał wiele malarskich szkiców i rysunków, które wykorzystywał później w obrazach. Motyw pejzażowy w prezentowanym Powrocie z jarmarku przedstawia przedmieście Suwałk. Piaszczysta droga biegnąca wzdłuż wysokiego nasypu, za którym kryją się domy o bielonych ścianach znana jest z malowanego w plenerze akwarelowego szkicu (zbiory Muzeum w Suwałkach). Ten sam motyw artysta wykorzystał i w innym Powrocie z jarmarku, przedstawiającym także jadących furą, zajętych rozmową i żywo gestykulujących żydowskich kupców (reprodukcja w: H.P. Bühler, Jäger, Kosaken und polnische Reiter... patrz niżej). W obu obrazach uderza dbałość o realia, świetna charakterystyka postaci ludzi i doskonale uchwyconych w ruchu koni.

Podobne, rodzajowe obrazy artysty były wysoko cenione i poszukiwane na rynku sztuki, tak ze względu na „egzotyczny” dla...
więcej

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2007-05-20 26 450 000 zł 582 000 zł N/A PLN USD