Agra Art | Aukcje

- 17 czerwca 2007

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET JANINY TUROWSKIEJ-LESZCZYŃSKIEJ, II 1933
Nr:
10204
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
68 cm x 49 cm
Cena wywoławcza:
23 000 zł
Cena uzyskana:
39 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany i oznaczony p.d.: Witkacy 1933 | II | (T.D) | NP N II oraz ukośnie P.P.C.

Portret pochodzi z kolekcji profesora Jana Leszczyńskiego (filozof, prof. UJ) i jego żony Janiny z Turowskich; od roku 1963 był depozytem złożonym przez Jana Leszczyńskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie (nr MNK ND 5584).

Kolekcja portretów Witkacego, zebrana przez pp. Leszczyńskich, była jednym z najliczniejszych i najciekawszych zespołów prac artysty. Państwo Leszczyńscy należeli do grona bliskich znajomych Witkacego, który portretował ich oboje wielokrotnie w ramach swojej jednoosobowej „Firmy portretowej”.
Prezentowany portret Janiny Leszczyńskiej, według autorskich napisów przy sygnaturze, należy do typu D, określonego w „regulaminie firmy” jako Czysta Forma, bez sztucznych środków (tzn. używek zażywanych przy malowaniu).
Umieszczone obok litery NP i N II oznaczają, że podczas pracy nad portretem artysta powstrzymał się od palenia i picia alkoholu.
Napis P.P.C. tłumaczy się jako „prawie po ciemku”; artysta stosował go wówczas, gdy dla żartu udawał pijanego.

Pełna dokumentacja dot. portretu znajduje się w Ośrodku Dokumentacji Twórczości Malarskiej Witkacego w Gabinecie Grafiki i Rysunków Współczesnych Muzeum Narodowego w Warszawie; www.witkacy.hg.pl

Portret opisany lub reprodukowany w:
- Stanisław Ignacy Witkiewicz. Twórczość plastyczna. Katalog wystawy...
więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2007-06-17 52 23 000 zł 39 000 zł N/A PLN USD