Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 2 czerwca 1996

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
CHMURY
Nr:
963
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
23.5 cm x 31.6 cm
Cena wywoławcza:
8 000 zł
Cena uzyskana:
22 500 zł

IInformacje o dziele:

Sygnowany l.d.: JAN STANISŁAWSKI Na odwrocie nalepka Salonu Sztuki Abe Gutnajera w Warszawie oraz nalepka wystawy w Galerii w Wiedniu (na obu podany jest tytuł obrazu Chmury (Wolken)); obok dwie okrągłe pieczęcie wiedeńskiej Galerii. Obraz jest prawdopodobnie tożsamy z Chmurami eksponowanymi na pośmiertnej wystawie Stanisław-skiego urządzonej w 1907 roku w Krakowie i Warszawie. Obraz reprodukowany lub opisywany w: - Sztuka, Lwów 1911, repr. s. 79. - Jan Stanisławski. Wystawa pośmiertna (katalog), Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 1907, nr kat. 22 (?); - Jan Stanisławski. Wystawa pośmiertna (katalog), Towarzystwo Zachęty Sztuk pięknych w Król. Polskiem, Warszawa 1907, nr kat. 22 (?);

Jan Stanisławski:

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
1996-06-02 8 000 zł 22 500 zł N/A PLN USD