Agra Art | Aukcje

- 16 marca 2008

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET MĘŻCZYZNY Z FAJKĄ, OK. 1925
Nr:
11289
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
80.5 cm x 70.5 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
102 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany l.d.: JHulewicz (inicjały wiązane)

Autorstwo obrazu potwierdza ekspertyza pani Agnieszki Salamon z Muzeum Narodowego w Poznaniu (sierpień 2007). Datę jego powstania autorka określa na około 1925 roku, równocześnie pisząc, m.in.: /.../ „Mimo wyraźnych cech portretowych i zindywidualizowanych rysów twarzy mężczyzny, trudno dziś jednoznacznie rozstrzygnąć, choćby ze względu na małą ilość przesłanek, kim był bohater płótna. Być może należał on do grona zaprzyjaźnionych z Hulewiczem artystów z kręgu Emila Zegadłowicza, bowiem na pierwszą połowę lat dwudziestych przypada najintensywniejszy okres ich przyjacielskich i artystycznych kontaktów. Obraz należy niewątpliwie do ciekawszych prac Jerzego Hulewicza. Powstał w najlepszym okresie jego twórczości malarskiej, kiedy to czerpiąc z doświadczeń europejskiej awangardy, pracował nad indywidualną formułą sztuki. Byłby to też kolejny krok zbliżający artystę ku sztuce abstrakcyjnej, a przecież Jerzy Hulewicz jest jednym z pierwszych polskich abstrakcjonistów”.

W ostatnich dniach Dom Aukcyjny Agra-Art nawiązał kontakt z rodziną Emila Zegadłowicza, która nie wyklucza, iż portretowaną osobą jest sam pisarz. Wskazuje na to głównie data powstania portretu, częste kontakty z Hulewiczami, oraz kapelusz, fajka, którą pisarz okresowo palił.

Jerzy Hulewicz :

Jerzy Hulewicz (Kościanki k. Wrześni 1886 – Warszawa 1941) rozpoczął studia w Krakowie w roku 1904 w Akademii Sztuk Pięknych, równocześnie uczęszczając na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W celu kontynuowania nauki wyjechał do Paryża w 1907, gdzie rok później zadebiutował na Wielkim Salonie Wiosennym. W roku 1910 śmierć ojca spowodowała przerwanie studiów i powrót do rodzinnych Kościanek. W 1916 nawiązał Hulewicz bliskie kontakty ze Stanisławem Przybyszewskim, które były dla niego inspirujące. Warsztat graficzny zgłębił i udoskonalił podczas trzymiesięcznego pobytu w Monachium. Udzielał się w organizacjach artystycznych i społecznych. Był m.in. współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu (1909), dwutygodnika „Zdrój” (1917), członkiem Koła Artystów Wielkopolskich i grupy plastycznej Bunt (1917-1920). Walczył w Powstaniu Wielkopolskim, a w latach 1919-1920 był ochotnikiem 5. pułku piechoty Legionów Polskich. Po przeszło 9-letnim pobycie na Wołyniu, w 1935 roku zamieszkał w Warszawie. Założył prywatną Szkołę Sztuk Plastycznych im. Z. Waliszewskiego, gdzie był dyrektorem i wykładowcą . Podczas wojny był w konspiracji i należał do organizacji „Polska żyje”. Uprawiał malarstwo, grafikę użytkową i artystyczną. Był także autorem powieści i esejów, stale współpracował z kilkoma czasopismami. Zmarł podczas okupacji na zawał serca, w wyniku wiadomości o zamordowaniu przez gestapo jego młodszego brata.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-03-16 90 80 000 zł 102 000 zł N/A PLN USD EUR