Agra Art | Aukcje

- 1 czerwca 2008

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET KOBIETY (JADZIA?), 1927
Nr:
11487
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
60 cm x 45 cm
Cena wywoławcza:
26 000 zł
Cena uzyskana:
59 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: Witkacy T.B + E [w owalu] / 1927 X NP2
p.g. pionowo, wzdłuż krawędzi, białą kredką: Jadzia myśli!

Poniżej opinia Anny Żakiewicz na temat w/w obrazu:

[..] Portret należy do piękniejszych wizerunków kobiecych wykonanych przez tego artystę w ramach stworzonej przezeń jednoosobowej Firmy Portretowej „S.I.Witkiewicz”, której Regulamin artysta skodyfikował i opublikował w 1925 r.
Witkacy wyodrębnił w nim i opisał siedem typów portretów oznaczonych kolejnymi literami alfabetu oraz ich „mieszankami”(A, B, B + d, C, D, E oraz B + E). Według adnotacji przy sygnaturze (T.B + E) portret został zakwalifikowany do ostatniej z wymienionych kategorii przypisywanej zazwyczaj portretom dziecięcym („z powodu ruchliwości dzieci […] wykonanie więcej szkicowe”), artysta nie zawsze jednak był w tym konsekwentny i wiele portretów osób dorosłych również należy do tego typu jako połączenie typu B („obiektywnego” wizerunku modela) z bardziej swobodnym, szkicowym typem E dopuszczającym „subiektywną interpretację psychologiczną”.

W praktyce Witkacy używał typu E do portretowania ładnych kobiet, takich, które mu się podobały oraz – czasami – niektórych mężczyzn, odznaczających się lekko kobiecym typem urody.

Oznaczenie NP2 mówi nam, że w momencie portretowania artysta już dwa dni powstrzymywal się od palenia papierosów.

Pewien kłopot nastręcza tożsamość modelki....

więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-06-01 77 26 000 zł 59 000 zł N/A PLN USD EUR