Agra Art | Aukcje

- 1 czerwca 2008

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DWÓR PAŃSKI W PODRÓŻY ZA CZASÓW AUGUSTA III, 1880
Nr:
11515
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
75.5 cm x 120 cm
Cena wywoławcza:
140 000 zł
Cena uzyskana:
154 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany p.d.: Jan Chełminski 1880 München

Obraz, wystawiony w roku 1880 w Akademii w Berlinie, określony został dość ogólnikowym tytułem Dwór pański w podróży za czasów Augusta III Saskiego (Herrschaften auf Reisen zur Zeit August III. von Sachsen), a w katalogu wystawy zamieszczono informację o możliwości jego zakupu. Następnie przez lata znajdował się w prywatnych zbiorach w Bawarii.

Wedle tradycji zachowanej w rodzinie spadkobierców pierwszych właścicieli, sam Chełmiński, autor obrazu określał jego temat jako epizod z przejazdu przez Polskę młodziutkiej Zofii, księżniczki Anhalt-Zerbst (późniejszej Katarzyny II), udającej się do Sankt Petersburga, by tam (w 1745) poślubić przyszłego cara Piotra III. Takie sprecyzowanie treści obrazu wydaje się wielce prawdopodobne, a potwierdzać je może zarówno herb z pruskim orłem na drzwiach karety, mundury hajduków eskorty, jak i cyfra AR III (Augustus Rex) widoczna na kapie okrywającej olstra towarzyszącego karecie jeźdźca, zapewne oficera królewskiego pułku ułanów tatarskich.

Jednak anonimowy autor opisu zamieszczonego w warszawskich „Kłosach“ temat obrazu określa - zgodnie z tytułem w berlińskim katalogu - jako „podróż możnego pana za czasów Augusta III“ pisząc następnie, że: „modne wówczas ubiory saskie przywdziewała służba [a] dwaj młodzieńcy obok karety jadący, mają na sobie staropolskie szaty, które nie uległy jeszcze wpływowi mody“. Autor, rozwodząc się nad przepychem życia...

więcej

Jan Chełmiński:

Jan Chełmiński (Brzustów k. Opoczna 1851 – Nowy Jork 1925) popularny malarz z kręgu „polskich monachijczyków“, naukę rozpoczął u Juliusza Kossaka, a następnie kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej oraz w Monachium - w Akademii u Alexandra Strähubera i Alexandra Wagnera (1873-1875) i prywatnych pracowniach Józefa Brandta (1875) i batalisty Franza Adama (1876). Po studiach przebywał już stale za granicą - w Monachium, Londynie (lata 1882, 1888-1899), Paryżu (1899), jeździł do Petersburga (1889) i Nowego Jorku (1884), gdzie później, około 1915 zamieszkał na stałe. Nie zerwał jednak kontaktów z krajem, a swoje prace często przesyłał na warszawskie wystawy. Jego obrazy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Malował przede wszystkim sceny wojskowe i batalistycznie, najchętniej z czasów Księstwa Warszawskiego i wojen napoleońskich, a także obrazy rodzajowe i epizody z polowań. Zajmował się ilustracją książkową; m.in. ilustrował tom myśliwskich opowiadań Theodora Roosevelta. Był kolekcjonerem dawnej broni i wybitnym znawcą żołnierskiego umundurowania. Wiele obrazów artysty wciąż znajduje się za granicą - w Anglii, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. Nieliczne z nich pojawiają się w sprzedaży antykwarycznej, stale budząc żywe zainteresowanie zbieraczy.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-06-01 29 140 000 zł 154 000 zł N/A PLN USD EUR