Agra Art | Aukcje

- 19 października 2008

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DZIEWCZYNA W CZERWONEJ CHUSTCE, 1905/10
Nr:
11919
Technika:
pastel, akwarela, karton
Wymiary:
92 cm x 65 cm
Cena wywoławcza:
8 000 zł
Cena uzyskana:
22 000 zł

IInformacje o dziele:

Po prawej u dołu nikły ślad nieczytelnej, osypanej sygnatury artysty.

Ten piękny obraz, będący niewątpliwie dziełem młodopolskiego artysty z kręgu „szkoły krakowskiej“ tradycyjnie wiązany jest z twórczością Alfonsa Karpińskiego.
Malarz ten - pamiętany jest dziś głównie jako autor portretów i martwych natur z kwiatami - w młodości malował także rodzajowe sceny z podkrakowskiej wsi. Za jego autorstwem przemawia tu oryginalna kompozycja z przedstawioną od tyłu postacią dziewczyny na tle oszczędnie potraktowanego zimowego pejzażu.
Podobne rozwiązania z ujętymi od tyłu postaciami zastosował Karpiński w obrazach „Pielgrzymi”, „Na odpuście”, „Przy studni” malowanymi przed rokiem 1910, podobne stosował i w późniejszych kompozycjach, obrazach wyróżniających się ciekawymi ujęciami kompozycyjnymi.
Za autorstwem artysty przemawia również subtelna, stonowana kolorystyka - z brunatną plamą kożucha, okrycia dziewczyny ożywioną czerwienią paska i chusty. Nie obcy jego malarstwu jest także charakterystyczny motyw dekoracyjnie potraktowanych konarów drzew; odnajdujemy go, m.in. w obrazach „Przy studni” czy „Ogród o zmierzchu” (Muzeum Śląskie w Katowicach).

Alfons Karpiński:

Alfons Karpiński (Rozwadów, dziś dzielnica Stalowej Woli 1875 - Kraków 1961) w latach 1891-1899 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się jeszcze u Antona Ažbégo w Monachium (1903), u Kazimierza Pochwalskiego w Wiedniu, a od 1907 także w Paryżu. Podróżował do Włoch i Londynu. Stale mieszkał w Krakowie; związany z tamtejszym środowiskiem skupionym wokół „Zielonego Balonika” projektował dekoracje do przedstawień kabaretu. Należał do Tow. Artystów Polskich „Sztuka”, grupy „Zero”, był członkiem wiedeńskiego stowarzyszenia „Secesja” i krakowskiego TPSP. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. Na bogatą twórczość artysty składają się wczesne sceny rodzajowe z podkrakowskiej wsi, pejzaże i portrety, wśród nich zwłaszcza portrety kobiece, które przyniosły mu szczególną popularność. Z czasem głównym – obok portretu – tematem jego obrazów stały się martwe natury z kwiatami, dekoracyjne kompozycje o stonowanej gamie barwnej. Artysta zajmował się także grafiką i ilustratorstwem.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-10-19 2 8 000 zł 22 000 zł N/A PLN USD EUR