Agra Art | Aukcje

- 16 listopada 2008

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
IMPROWIZACJA DLA GRAŻYNKI, 1963/64
Nr:
12059
Technika:
linoryt, papier
Wymiary:
20.2 cm x 27 cm
Cena wywoławcza:
2 500 zł
Cena uzyskana:
3 700 zł

IInformacje o dziele:

sygn. zieloną kredką pod ryc. l.: IMPROWIZACJA DLA GRAŻYNKI, śr.: linor. 1963/64, p.: Drogiemu Jurkowi - szczęśliwemu Tatusiowi! Józef Gielniak

Dedykacja skierowana jest do Jerzego Stajudy, zaprzyjaźnionego z artystą krytyka sztuki, który w 1964 został ojcem. Praca opisana i reprodukowana w albumie: - Irena Jakimowicz, Józef Gielniak, Arkady, Warszawa 1982 (seria: „W kręgu sztuki”), s. nlb.

Józef Gielniak:

Józef Gielniak urodził się w rodzinie polskich emigrantów we Francji, tam skończył szkołę średnią, przez rok studiował w słynnej Ecole des Beaux Arts w Vallenciennes. Do Polski przyjechał w 1950 roku z zamiarem studiowania na wydziale Konsularno-Dyplomatycznym w Warszawie. Ze swoich planów musiał jednak zrezygnować z powodu choroby płuc. W wieku 21 lat trafił do sanatorium przeciwgruźliczego w Bukowcu koło Kowar na Dolnym Śląsku i tam spędził prawie całe dorosłe życie, tam powstały wszystkie jego grafiki. Architektura i otoczenie sanatorium były też najczęstszymi motywami jego prac, choć nie zawsze traktowanymi dosłownie. Opiekunem artystycznym Gielniaka był prof. Stanisław Dawski, rektor PWSSP we Wrocławiu, który zainteresował się jego pierwszymi pracami i jak wspominał Gielniak "wywołał jego twórczość". Jego sztuka już za jego życia uznawana była przez krytyków za zjawisko unikatowe w skali światowej. Klimat jego dzieł nasuwał skojarzenia z pracami Boscha, Ensora, Gaudiego, utworami Kafki, Schulza, a przede wszystkim z Czarodziejską górą Tomasza Manna. Do Bukowca "pielgrzymowali" ludzie kultury zafascynowani jego grafikami, a jego prace wystawiano na całym świecie.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-11-16 25 2 500 zł 3 700 zł N/A PLN USD EUR