Agra Art | Aukcje

- 22 marca 2009

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
JARMARK NA KRESACH, 1883
Nr:
12457
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
56.5 cm x 92 cm
Cena wywoławcza:
600 000 zł
Cena uzyskana:
600 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany l.d.: Józef Chełmoński | w Paryżu 1883

Na poprzeczce krosna mała drukowana nalepka z numerem 7.309.

Obraz pochodzi ze znanej kolekcji polskiego malarstwa dr. Eugene Slotkowskiego z Chicago.
W 1987 został zakupiony do w nowojorskiej Lipert Gallery Zbigniewa M. Legutko. Następnie - w maju tegoż roku - był wystawiony na aukcji i został kupiony przez pana Mariona J. Dudka.
Później - w nieznanym czasie - trafił do zbiorów polskich.
Informację zawdzięczamy p. Tadeuszowi Matuszczakowi.

Zgodnie z sygnaturą, obraz powstał podczas pobytu Chełmońskiego w Paryżu, gdzie malarz przebywał w latach 1875-1887.
W tym okresie namalował kilkaset obrazów o tematyce rodzajowej, przedstawiających sceny z Ukrainy i Podola, które cieszyły się niezwykłym powodzeniem. Artysta sprzedawał je głównie do Stanów Zjednoczonych za stosunkowo wysokie sumy, przy czym często po kilka razy powtarzał te kompozycje, które były szczególnie poszukiwane przez kolekcjonerów.

Do tej grupy obrazów należy też prezentowany obraz, będący – nieco zmienioną – wersją kompozycji Na jarmarku z roku 1882, znajdującej się obecnie w kolekcji prywatnej w Stanach Zjednoczonych [kolekcja Toma Podla; reprodukowany m.in. w: S. Jordanowski, Vademecum malarstwa polskiego, Nowy Jork 1988, il. kolorowa tabl. XIII; T. Matuszczak, Józef Chełmoński, wyd. Kluszczyński, Kraków 2003, il. na s. 65].

O tym obrazie entuzjastycznie pisał...

więcej

Józef Chełmoński:

Józef Chełmoński (Boczki k. Łowicza 1849 - Kuklówka k. Grodziska Mazowieckiego 1914) był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli polskiego malarstwa realistycznego, twórcą rozległych pejzaży z Ukrainy i Podola, rozpędzonych zaprzęgów końskich - znanych Trojek i Czwórek - oraz wiejskich scen rodzajowych i nastrojowych pejzaży mazowieckich. Artysta - w latach 1867-1871 - kształcił się u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. W latach 1871-1874 przebywał w Monachium, gdzie krótko uczył się w Akademii u Hermanna Anschütza i Alexandra Strähubera, i gdzie znaczny wpływ na jego twórczość wywarło zetknięcie się z polskimi „monachijczykami”, głównie Józefem Brandtem i Maksymilianem Gierymskim. Kolejne dwanaście lat spędził w Paryżu. Pobyt tam przyniósł mu sławę i uznanie – wystawiał na oficjalnych Salonach paryskich, a wiele jego prac znalazło nabywców wśród europejskich i amerykańskich kolekcjonerów. Do kraju wrócił w roku 1887, przez dwa lata mieszkał w Warszawie, a następnie osiadł na stałe w majątku Kuklówka na Mazowszu. Malowane wówczas obrazy to przede wszystkim nastrojowe pejzaże często z motywami ptaków czy zwierząt, w których artysta dawał wyraz swego emocjonalnego i pełnego zachwytu stosunku do natury. Obok twórczości malarskiej Chełmoński zajmował się także grafiką i ilustratorstwem – w latach 1884-1892 współpracował, np. z paryskim „Le Monde Illustré”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2009-03-22 47 600 000 zł 600 000 zł N/A PLN USD EUR