Agra Art | Aukcje

- 31 maja 2009

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
STAJENNY Z KOŃMI
Nr:
12830
Technika:
akwarela, ołówek, papier
Wymiary:
17 cm x 39 cm
Cena wywoławcza:
40 000 zł
Cena uzyskana:
40 000 zł

IInformacje o dziele:

Michałowski był mistrzem akwareli, artystą operującym farbami wodnymi z prawdziwą wirtuozerią.
Trafną charakterystykę tej dziedziny jego twórczości daje córka artysty Celina pisząc, m.in. „Tła jego obrazów i akwarel pełne są świeżości, czuć w nich powietrze, światło i życie [...] Jego sposób malowania koni jest mu zupełnie właściwy.
W akwareli jedno śmiałe pociągnięcie pędzla starczy dla doskonałego oddania szyi i wiążących się, ku dołowi spływających szczegółów muskulatury, a skład anatomiczny i jego ożywienie na tem nie cierpią, owszem nabierają niezwykłej siły. [...] Niesłychana trafność oka i śmiałość ręki jego w chwytaniu prawdy w liniach, ruchu i wyrazie nie były zdobyte pracą [...] - miał je od początku zawodu malarskiego - było to u niego intuicją z iskry wewnętrznej tryśniętą, co przy wielkiej oryginalności, znamię geniuszu na jego dziełach wyciska” (n.n. [Celina Michałowska], Piotr Michałowski. Rys życia, zawód artystyczny, działalność w życiu publicznym, Kraków 19110, s. 65-66).

Prezentowana akwarela powstała zapewne około roku 1845, podczas pobytu Michałowskiego we Francji. „Pochodzi więc z dojrzałego okresu twórczości artysty, który z właściwą sobie lekkością i śmiałością gestu podejmuje tu problemy formy, ruchu i światłocienia. Każde zwierzę jest inaczej traktowane, ma inną sylwetę, znajduje się w różnej fazie ruchu, inaczej oświetla je boczne światło słoneczne dając wyraziste różnice światłocieniowe na końskich korpusach...

więcej

Piotr Michałowski:

Piotr Michałowski (Kraków 1800 – Krzysztoforzyce / Krzyżtoporzyce 1855) był najwybitniejszym malarzem epoki polskiego romantyzmu, a jego twórczość jest zjawiskiem w skali europejskiej. Wszechstronnie utalentowany, w latach 1815-1821 studiował nauki przyrodnicze, prawo, historię i języki na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Getyndze. Równocześnie od dzieciństwa uczył się rysunku w krakowskich pracowniach M. Stachowicza, J. Brodowskiego i F. Lampiego. Pracował w administracji Królestwa Polskiego jako naczelnik hut i radca górniczy. Podczas powstania listopadowego kierował produkcją broni i amunicji w hucie w Białogonie. W latach 1832-1835 przebywał w Paryżu i studiował w pracowni Nicolasa Toussainta Charleta. Był znakomitym malarzem koni, a jego obrazy i akwarele zyskiwały podziw i ogromne powodzenie, tak że „cały Paryż latał za jego końmi“. Po powrocie do kraju przebywał głównie w swoich majątkach - Krzyżtoporzycach i Bolestraszycach, zajmując się ich administracją. Wiele podróżował po Europie, wyjeżdżając do Londynu, Wiednia, Karlsbadu, do Belgii, Holandii i jeszcze kilkakrotnie do Francji. W latach 1848-53 pełnił funkcję Prezesa Rady Administracyjnej Miasta Krakowa. Malował dynamiczne kompozycje batalistyczne z wojen napoleońskich, konne portrety wodzów i hetmanów, portrety rodziny i przyjaciół, a także portrety chłopów. Jego obrazy olejne i akwarele, łączące siłę wyrazu z wrażliwością na naturę, odznaczają się śmiałym rysunkiem, syntetyczną formą, wartościami koloru, swobodą techniki malarskiej i romantyczną żarliwością polskiego patrioty.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2009-05-31 41 40 000 zł 40 000 zł N/A PLN USD EUR