Agra Art | Aukcje

- 11 października 2009

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET MARII DĄBROWIECKIEJ, 12. I 1938
Nr:
13162
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
69.5 cm x 49.5 cm
Cena wywoławcza:
22 000 zł
Cena uzyskana:
64 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany p.d.: (T.E. + B) | Witkacy 1938 | 12/I | NP6r | N? od BN | NP FZZ 14

Z tyłu na oprawie (na tzw. plecach) napis zielonym flamastrem: Portret p. Marii Dąbrowieckiej | zamieszkałej w Zakanem (sic!) | malowany w 1938 r własnoręcznie | przez Stanisława Witkiewicza (Witkacego) co niniejszym potwierdzam | Witold Nawierski | W

Portret pochodzi ze zbiorów portretowanej pani Marii Dąbrowieckiej, znanej także z kilku innych portretów namalowanych przez artystę.

Po roku 1924 Stanisław Ignacy Witkiewicz ograniczył swoją twórczość malarską do tzw. „Firmy portretowej S. I. Witkiewicz“, w ramach której malował pastelowe portrety według pięciu podstawowych typów - A, B, C, D, E - dokładnie określonych „Regulaminem“. Zastrzegał przy tym możliwość różnych kombinacji i tworzenia typów pochodnych.
Na portretach obok sygnatury często umieszczał dodatkowe, skrótowe informacje o zażytych narkotykach i używkach, eksperymentując na sobie ich działanie. Takich „własnych“ skrótów artysta stosował wiele, część z nich została rozwiązana, część pozostaje niezrozumiała.

Autorskie adnotacje przy sygnaturze na Portrecie Marii Dąbrowieckiej świadczą, że Witkacy zakwalifikował ten wizerunek do rzędu prac „typu E+B“.
Według „Regulaminu Firmy“ oznaczać to miało połączenie kategorii, zakładającej „dowolną interpretację psychologiczną, według intuicji firmy“ z rodzajem portretu malowanegoz „pewnym...

więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2009-10-11 81 22 000 zł 64 000 zł N/A PLN USD EUR