Agra Art | Aukcje

- 6 grudnia 2009

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
OD DWORU DO DWORU, 1895-98
Nr:
13550
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
60 cm x 100 cm
Cena wywoławcza:
300 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygnowany p.d.: Józef Brandt | z Warszawy | - Monachium

Na odwrocie płótna stemple: 1./ - WIMMERS | GALLERY OF FINE ARTS | MUNICH; 2./ - W. COLLER & CO | NACH FOLGER | IN WIEN | Martahrlferstrasse 45 | Silberne Medaille

Obraz należy do rodzajowego nurtu twórczości Brandta. Przedstawia mnicha-kwestarza jeżdżącego po wioskach „od dworu do dworu” i zbierającego datki na rzecz klasztoru.

Postać i zwyczaj – wyjęte niemal z „Pamiętników kwestarza“ Ignacego Chodźki – w latach powstania obrazu „należały już do przeszłości. Ale niedawne jeszcze te czasy, kiedy kwestarz grał wybitną rolę w życiu społecznym prowincji”, a podobne sytuacje artysta znać mógł z autopsji.
Dosadna charakterystyka jadącego saniami zakonnika i woźnicy, łączy się tu z sugestywnym odtworzeniem pory, a nawet temperatury gasnącego zimowego dnia, świetnie malowanym śniegiem i wiejskim pejzażem o „czysto swojskim nastroju”.

Obraz – występujący pod tytułami Po kweście lub – był opisany i reprodukowany w:

  • Nasze ryciny, w: „Tygodnik Ilustrowany” 1899, 1. półrocze, nr 1 (2045) z dnia 1 stycznia 1899; tekst na s. 16; il. na ss. 10-11 (drzeworyt);

  • Biesiada Literacka 2. półrocze 1901, il. s. 485;

  • Józef Brandt, [Album 13 reprodukcji] Wyd. A. J. Ostrowski, Łódź [wyd. po 1915] tabl. nlb. 12. (W służbie bożej...
więcej

Józef Brandt:

Józef Brandt (Szczebrzeszyn 1841 - Radom 1915) był jednym z najwybitniejszym polskich malarzy batalistów. Naukę malarstwa rozpoczął w Warszawie pod okiem Juliusza Kossaka. W latach 1858-1860 był w Paryżu, gdzie podjął studia inżynierskie. Niebawem zarzucił je jednak na rzecz malarstwa i kształcił się w pracowni Leona Cognieta. Po powrocie do kraju, w 1861 debiutował na wystawie w warszawskim TZSP. Od 1863 kontynuował studia w monachijskiej ASP u Franza Adama. W 1870 otworzył w Monachium własną pracownie i niebawem stał się przywódcą, „generałem” tamtejszej polskiej kolonii artystycznej i nauczycielem wielu malarzy. Po 1877 miesiące letnie spędzał w Orońsku, zapraszając na plenery grono swych uczniów.

Został honorowym profesorem Akademii w Monachium (1878), członkiem Akademii w Berlinie (1877) i Pradze (1900). Odznaczony wysokimi orderami, wyróżniany medalami i nagrodami na międzynarodowych wystawach, cieszył się prawdziwie europejską sławą. Mieszkając i tworząc poza krajem zawsze wyraźnie podkreślał swoją polskość; dając jej wyraz choćby poprzez podpisywanie obrazów Józef Brandt z Warszawy.

Malował bitwy, potyczki, podjazdy – epizody z historii polskich wojen kresowych i wojen szwedzkich XVII wieku, a także sceny rodzajowe – jeźdźców, polowania, jarmarki. Jego barwne, pełne ruchu i perfekcyjne warsztatowo obrazy podziwiano powszechnie, jako najlepszy przykład wysoko wówczas cenionej „szkoły polskiej”. Ale podczas gdy niemiecki czy francuski widz dostrzegał w nich przede wszystkim egzotykę i barwy Orientu, dla Polaków były to płótna „prawdziwe, naturalne, swojskie jak fragmenty z pamiętników Paska albo Rzewuskiego, przetransponowane na barwy i linie”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2009-12-06 40 300 000 zł - N/A PLN USD EUR