Agra Art | Aukcje

- 21 marca 2010

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
NA PRZEŁAJ PRZEZ ŁĄKI, 1891
Nr:
13905
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
148 cm x 111 cm
Cena wywoławcza:
500 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygnowany p.d.: .A Wierusz-Kowalski

Obraz po konserwacji

Wierusz-Kowalski, zapalony myśliwy, który doskonale znał łowieckie arkana, malował wiele obrazów ze scenami z polowań, powtarzając czasem podobne ujęcia i tematy.

Prezentowany duży, efektowny obraz – pokazany w roku 1896 na Międzynarodowej Wystawie w Berlinie pod tytułem Über Stock und Stein – jest największym z kilku znanych nam wariantów kompozycji przedstawiających jeźdźca pędzącego konno przez zielone łąki. Opracowania tego motywu różnią się między sobą szczegółami krajobrazu, sztafażem, maścią konia, obecnością lub brakiem biegnących obok psów. Natomiast niemal identyczny jest ruch, a nawet strój wymacującego szpicrutą mężczyzny. Obrazy te nosiły znamienne tytuły, podkreślające temperament jeźdźca i wierzchowca; Przez rowy i płoty, Na przełaj przez łąki, czy Na łeb na szyję.

W Domu Aukcyjnym Agra-Art w roku 1998 i 2009 były wystawione dwie inne, mniejsze wersje tej kompozycji – obie pt. Na przełaj przez łąki (olej na płótnie; 77x102 oraz 39x51 cm).

Obraz opisany i reprodukowany w:

 

  • Nasze ryciny, w: „Tygodnik Ilustrowany” z dn. 21 grudnia (1 stycznia) 1891/1892, nr 105, tekst na s. 29, il. na s. 32 [pt. W galopie];

  • Z Salonu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Wystawa obrazów prof. Alfreda Kowalskiego, w: „Tygodnik...
więcej

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2010-03-21 42 500 000 zł - N/A PLN USD EUR