Agra Art | Aukcje

- 21 marca 2010

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DOSTOJNIK PERSKI NA KONIU, PO 1819
Nr:
13939
Technika:
olej, blacha
Wymiary:
44.7 cm x 36.2 cm
Cena wywoławcza:
18 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

Na odwrocie - na blasze - napis białą farbą: I. V. J. von Brandt, geb. 1841; napisy czerwoną kredką: - l.g.: No; - p.g.: Schw[..]

blacha opatrzona rosyjską puncą

Obraz był niesłusznie uznawany za dzieło Józefa Brandta. Jednak taką sugestię autorstwa (stary napis na odwrociu) należy zdecydowanie wykluczyć.

Kompozycja obrazu, ze „wschodnim“ jeźdźcem na tle pejzażu, wskazuje bowiem na Aleksandra Orłowskiego, a znana jest przynajmniej z trzech - wykonanych w różnych technikach - przedstawień tego motywu:

- autorskiej litografii „Dostojnik perski”, sygnowanej l.d. (na płycie): 1819 | A. Orłowski (52,5 x 41,8 cm; m.in. zbiory MNW);


- obrazu „Dostojnik perski” malowanego olejno na blasze i podpisanego p.d.: A. Orłowski 1811 (44 x 36 cm; zbiory MNW).
Orłowski z MNW

- ołówkowego rysunku, sygnowanego l.d.: 1819 A. Orłowski (48 x 40, zbiory Muzeum Wojska w Warszawie);

Aleksander Orłowski (?):

Aleksander Orłowski - malarz, rysownik i grafik.
Protegowany księżnej Izabelli Czartoryskiej, w latach 1793-1801 kształcił się w pracowni J. P. Norblina, który wywarł zasadniczy wpływ na całą jego późniejszą twórczość.
Dorywczo uczył się także w zamkowej „malarni” M. Bacciarellego, u miniaturzysty W. de Lesseura i sztycharza B. Folino. Brał udział w powstaniu kościuszkowskim. Okresowo pracował dla ks. Józefa Poniatowskiego i dla ks. Heleny Radziwiłłowej.

W roku 1802 wyjechał na Litwę, a stamtąd do Petersburga, gdzie zamieszkał na stałe, zyskując wkrótce ogromną popularność. Został nadwornym rysownikiem wielkiego księcia Konstantego, pracował też dla cesarza Aleksandra I. W roku 1809 otrzymał tytuł akademika petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Był przede wszystkim rysownikiem, chętnie malował też pastelami i olejno. Tematyka jego prac była różnorodna: tworzył sceny batalistyczne, rysował i malował wschodnich jeźdźców, charakterystyczne typy ludowe, sceny z życia wsi, pejzaże, portrety i karykatury. Od 1816 zajmował się litografią, popularyzując tę technikę na terenie Rosji; wykonał, m.in. 62 litografie do dzieła francuskiego autora G. Drouville’a „Voyage en Perse, pendant les annees 1812 et 1813” (St. Petersburg, 1819).

Był wybitną postacią polskiej kolonii artystycznej w Petersburgu. Z podziwem pisał o Orłowskim Aleksander Puszkin, odnajdujący w jego sztuce cechy bliskie własnym, romantycznym ideałom, a zaprzyjaźniony z nim Adam Mickiewicz po latach poświęcił „naszemu malarzowi Orłowskiemu” kilka wierszy w „Panu Tadeuszu”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2010-03-21 50 18 000 zł - N/A PLN USD EUR