Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 12 marca 1995

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PRZEJAżDżKA, 1856
Nr:
1801
Technika:
akwarela, papier
Wymiary:
35.6 cm x 56.5 cm
Cena wywoławcza:
4 000 zł
Cena uzyskana:
5 000 zł

IInformacje o dziele:

Na odwrocie odręczny napis: Ręczę za autentyczność/ tej akwareli Artura/ Grottgiera./ z Jaźwińskich/ Stefania hr Starzeńska. W rogu napis: Lp. 634.

Przejażdżkę namalował Grottger zapewne w Wiedniu w 1856 r. Można to przyjąć na podstawie porównania z podobną kompozycją również przedstawiającą oficera i amazonkę jadących konno na wiedeńskim Praterze (akwarela reprodukowana w: J.Bołoz-Antoniewicz, Grottger, Lwów 1910, tabl. 4).

Akwarela opisana, wzmiankowana i reprodukowana w:
- E.Charazińska, E.Micke-Broniarek, A.Tyczyńska, Malarstwo polskie w zbiorach prywatnych, Warszawa 1995, il. 18 na s. 20

Artur Grottger:

Rysownik i malarz; wybitny przedstawiciel romantyzmu w polskim malarstwie, powszechnie znany przede wszystkim z cykli czarno-białych rysunków poświęconych powstaniu styczniowemu 1863 r., w których, jak nikt inny, „dał wyraz poetycznym i pięknym uczuciom, krzywdom i zapałom tej chwili” (S.Tarnowski). Cykle te, zatytułowane Warszawa, Polonia, Lituania, Wojna, nie przedstawiały konkretnych wydarzeń historycznych, lecz symbolicznie ujmowały narodową tragedię. Ich patriotyczna wymowa sprawiła, że ten nurt sztuki Grottgera zyskał ogromną popularność, a reprodukcje jego kartonów znajdowały się niemal w każdym polskim domu. Mniej znana była pozostała twórczość artysty - obrazy rodzajowe, historyczne i batalistyczne oraz malowane i rysowane portrety. Całe zachowane oeuvre Grottgera przypomniała niedawno wielka wystawa zorganizowana w 1987 r. wspólnie przez Muzea Narodowe we Wrocławiu i w Krakowie.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
1995-03-12 4 000 zł 5 000 zł N/A PLN USD