Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 11 grudnia 1994

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
U PRZEWOZU
Nr:
1195
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
67.5 cm x 127 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
85 000 zł

IInformacje o dziele:

Sygnowany p.d.: Józef Brandt/1871

Podczas swych kilkakrotnych wypraw na Ukrainę w towarzystwie Juliusza Kossaka wykonał Brandt wiele szkiców i notatek malarskich, które później wykorzystywał w obrazach. W latach 70-tych, uznawany za najciekawszy okres jego twórczości, często były to kompozycje z motywem jeźdźców - Kozaków czy rycerzy - oczekujących na prom lub przeprawiających się przez rzekę. Nastrój pogrążonego w zapadającym zmierzchu krajobrazu w obrazie "U przewozu" przypomina wcześniejsze o rok wybitne dzieło artysty "Czarniecki pod Koldyngą" (zbiory MNW), a także obrazy, zaprzyjaźnionego z Brandtem, Maksymiliana Gierymskiego. W 1872 r. obraz "U przewozu" był wystawiany w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i reprodukowany w ówczesnej prasie. Bibliografia: -Tygodnik "Kłosy" 1872, I półrocze, s.384/385; -J. Derwojed "Józef Brandt", Warszawa 1969, il.11 (wg repr. w "Kłosach")

Józef Brandt:

Józef Brandt (Szczebrzeszyn 1841 - Radom 1915) był jednym z najwybitniejszym polskich malarzy batalistów. Naukę malarstwa rozpoczął w Warszawie pod okiem Juliusza Kossaka. W latach 1858-1860 był w Paryżu, gdzie podjął studia inżynierskie. Niebawem zarzucił je jednak na rzecz malarstwa i kształcił się w pracowni Leona Cognieta. Po powrocie do kraju, w 1861 debiutował na wystawie w warszawskim TZSP. Od 1863 kontynuował studia w monachijskiej ASP u Franza Adama. W 1870 otworzył w Monachium własną pracownie i niebawem stał się przywódcą, „generałem” tamtejszej polskiej kolonii artystycznej i nauczycielem wielu malarzy. Po 1877 miesiące letnie spędzał w Orońsku, zapraszając na plenery grono swych uczniów.

Został honorowym profesorem Akademii w Monachium (1878), członkiem Akademii w Berlinie (1877) i Pradze (1900). Odznaczony wysokimi orderami, wyróżniany medalami i nagrodami na międzynarodowych wystawach, cieszył się prawdziwie europejską sławą. Mieszkając i tworząc poza krajem zawsze wyraźnie podkreślał swoją polskość; dając jej wyraz choćby poprzez podpisywanie obrazów Józef Brandt z Warszawy.

Malował bitwy, potyczki, podjazdy – epizody z historii polskich wojen kresowych i wojen szwedzkich XVII wieku, a także sceny rodzajowe – jeźdźców, polowania, jarmarki. Jego barwne, pełne ruchu i perfekcyjne warsztatowo obrazy podziwiano powszechnie, jako najlepszy przykład wysoko wówczas cenionej „szkoły polskiej”. Ale podczas gdy niemiecki czy francuski widz dostrzegał w nich przede wszystkim egzotykę i barwy Orientu, dla Polaków były to płótna „prawdziwe, naturalne, swojskie jak fragmenty z pamiętników Paska albo Rzewuskiego, przetransponowane na barwy i linie”.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
1994-12-11 80 000 zł 85 000 zł N/A PLN USD