Agra Art | Aukcje

- 12 czerwca 2011

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ODPOCZYNEK NA POLOWANIU
Nr:
15529
Technika:
olej, deska
Wymiary:
31.5 cm x 42.7 cm
Cena wywoławcza:
160 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygnowany l.d.: A. Wierusz Kowalski 

Obraz był wystawiony i sprzedany na aukcji w Nowym Jorku w maju 2007 roku (na odwrocie nalepka aukcyjna).

Pośród licznych scen z polowań, należących do ulubionych tematów twórczości Wierusza-Kowalskiego, wyodrębnia się grupa obrazów przedstawiających myśliwych w nastrojowym, jesiennym krajobrazie podmokłych łąk. To pejzaż, położonych na północ od Monachium, mokradeł i torfowisk Dachauer Moss, miejsc często malowanych przez monachijskich artystów. 

W tym, szczególnym w twórczości artysty, zespole, obok prezentowanego Odpoczynku na polowaniu, wymienić można także - znane dziś przeważnie z dawnych reprodukcji - obrazy: Kłusownik, Na tropie cietrzewi, Dwóch myśliwych na czatach czy też Sitowie (wystawione na aukcji Agra-Art w 2008 r.). 

Porównaj reprodukcje w:

- „Kłosy“ 1892, 2. półrocze, il. s. 361; 

- „Kłosy“ 1897, 2. półrocze, il. s. 749; 

- E. Ptaszyńska, Obrazy w drewnie żłobione. Twórczość Alfreda Wierusza-Kowalskiego w drzeworytach. Suwałki 2009, il. 54; oraz: Wierusz-Kowalski na stronie: http://www.agraart.pl

 

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2011-06-12 33 160 000 zł - N/A PLN USD EUR