Agra Art | Aukcje

- 16 października 2011

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KRAJOBRAZ Z OKOLIC MONACHIUM, OK. 1880
Nr:
15922
Technika:
olej, deska
Wymiary:
16 cm x 32 cm
Cena wywoławcza:
20 000 zł
Cena uzyskana:
20 000 zł

IInformacje o dziele:

 

sygn. l.d.: A. Świeszewski

Na odwrocie u góry nieczytelny napis tuszem lub atramentem; niżej ołówkiem: N 1988. Pośrodku nalepka z nadrukiem: DV [wiązane] 331. W l.d. rogu mała nalepka z napisem: 32 x 16 | [.] Ra

Przedstawiony tu motyw krajobrazowy znany jest także z innych obrazów artysty. Przypomnieć tu można chociażby, wystawione w Domu Aukcyjnym Agra-Art Krajobraz nadrzeczny ze sztafażem czy Pejzaż z wysoką sosną. Malowany z podobną lekkością i swobodą, daje świadectwo mistrzostwa artysty, który na niewielkiej powierzchni, drobnymi, pewnymi pociągnięciami pędzla potrafił oddać zarówno przestrzenność pejzażu, jak i ów szczególny moment dnia, gdy zachodzące słońce złoci niebo i ciepłym blaskiem oświetla krajobraz z sosnami, drogą i widocznymi w dali wieżami miasta.  

 

Aleksander Świeszewski:

Aleksander Świeszewski był malarzem pejzażystą, jednym z przedstawicieli polskiej kolonii artystycznej w Monachium. Naukę malarstwa rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, jako uczeń Christiana Breslauera. W roku 1863 walczył w powstaniu styczniowym; po jego upadku wyjechał do Monachium i kształcił się w tamtejszej Akademii u prof. Fritza Bambergera. Wiele podróżował – był we Włoszech i Francji, wyjeżdżał do Tyrolu i Szwajcarii. W 1873 zamieszkał na stałe w Monachium. Często jednak przejeżdżał do kraju; chętnie odwiedzał Tatry. W czasie podróży wykonywał studia i malarskie szkice z natury, które służyły mu później przy malowaniu obrazów, wykańczanych już w pracowni. Najchętniej malował krajobrazy górskie, często oświetlone promieniami zachodzącego słońca. Przedstawiał też pejzaże nadmorskie i ogrody ze starożytnymi ruinami. Artysta wystawiał w wielu miastach europejskich, a także w kraju; w Zachęcie w Warszawie i Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (w latach 1864-1895 niemal corocznie). Jego obrazy cieszyły się niekłamanym uznaniem krytyki oraz powodzeniem u publiczności. W 1881 jeden z pejzaży kupił sam Ludwik II, król Bawarii. Po śmierci artysty, w monachijskim Kunstvereinie – w kwietniu 1896 – urządzono wystawę jego spuścizny twórczej. Wówczas to – jak pisał monachijski krytyk – „można było stwierdzić jak bardzo był on oddany sztuce. Każde studium pokazuje, jak potrafił z wielką techniczną umiejętnością oddać szlachetnie rozumianą, głęboko odczutą naturę [..] wszystkie przenikał poetyczny urok”. (cyt. za: H.Stępień, M.Liczbińska, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914. Materiały źródłowe, Warszawa 1994, s. 97).
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2011-10-16 28 20 000 zł 20 000 zł N/A PLN USD EUR