Agra Art | Aukcje

- 18 marca 2012

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET JÓZEFA JANA GŁOGOWSKIEGO, XII 1934
Nr:
16426
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
64 cm x 48.5 cm
Cena wywoławcza:
28 000 zł
Cena uzyskana:
40 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: Witkacy | 1934 | XII | [nieczytelne] | np (C + Co)

Portretowany Józef Jan Głogowski (1893-1969) był bliskim przyjacielem Witkacego, towarzyszem jego górskich wycieczek i autorem licznych zdjęć artysty. Panowie poznali się w gościnnym zakopiańskim domu Augusta Zamoyskiego i jego żony, słynnej tancerki Rity Sacchetto, gdzie Głogowski, po przybyciu do Zakopanego czasowo zamieszkał. Zagrożony chorobą płuc przeniósł się tu bowiem - razem z rodziną - w połowie lat dwudziestych. Z wykształcenia inżynier górnictwa naftowego, był uprzednio kierownikiem kopalni naftowych w Borysławiu (woj. lwowskie); w Zakopanem został dyrektorem miejskiej elektrowni. Zajmował się wówczas fotografią, wykonując inscenizowane, pełne uroku, o dużych walorach artystycznych portrety rodzinne i osób z najbliższego otoczenia.

Miał doskonale opanowaną technikę fotograficzną i wykonywał wiele odbitek w technikach szlachetnych (cyt. za: E. Franczak, S. Okołowicz, „Przeciw nicości”, Kraków 1986, s. 63). Fotografował, m.in. swoją żonę Walerię, córeczki Zofię i Krystynę, dzieci z zakopiańskiego sierocińca i starych górali. Był także autorem licznych portretów Witkacego, w tym słynnych serii jego „min“. Głogowski zrobił cudowne zdjęcia z minami (pisał Witkacy do żony 31 XI 1931).

Z kolei Witkacy namalował wiele portretów przyjaciela,...

więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2012-03-18 63 28 000 zł 40 000 zł N/A PLN USD EUR