Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 20 marca 1994

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DWAJ JEźDźCY - SZKIC
Nr:
1320
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
36.5 cm x 46.5 cm
Cena wywoławcza:
4 000 zł
Cena uzyskana:
6 700 zł

IInformacje o dziele:

36,5 x 45,5 cm (w świetle passe-partout) późniejszy napis p.g.: M. Gierymski | ze zbiorów | JMalczewskiego Na odwrocie nalepka Jubileuszowej Wystawy w stulecie TPSP w Krakowie w roku 1954 (druk, rękopis, stempel): TOW. PRZYJ. SZTUK PIEKN. W KRAKOWIE | Autor Gierymski Maksymilian | Tytuł dzieła „Dwaj na koniach“ | Rodzaj dzieła ol. szkic cena ...| podpis autora ... W.P. Pr. Na nalepce stempel o treści: WYSTAWA | JUBILEUSZOWA | W STULECIE TPSP | ROK 1954.

Obraz pochodzi ze zbiorów Jacka Malczewskiego.
Malarskie studium Dwaj jeźdźcy powstało zapewne w latach 1871-1874, jako przygotowawczy szkic do któregoś z obrazów przedstawiającego konne polowanie z myśliwymi w osiemnastowiecznych kostiumach i perukach. Takie obrazy artysty - konne kawalkady, odpoczynki czy spotkania na polowaniu - cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców, znajdując także naśladowców wśród malarzy z kręgu „polskich monachijczyków“ (np. A. Wierusz-Kowalski, J. Chełmiński, A. Piotrowski).

Obraz wymieniany i opisany w:

- Katalog Wystawy Polskiego Malarstwa Rodzajowego XIX i XX w., Wystawa Jubileuszowa TPSP, Kraków 1954, nr kat. 37;
- H. Stępień, Maksymilian Gierymski 1846-1874. Malarstwo i rysunek. Wystawa monograficzna zorganizowana w setną rocznicę śmierci artysty, Muzeum Narodowe w Warszawie, Katalog, Warszawa 1974, s. 81, nr kat. 6 (wymieniony wśród prac przypisanych; błędnie określona technika);
- H. Stępień, Malarstwo...
więcej

Maksymilian Gierymski:

Malarz, rysownik, starszy brat Aleksandra; jeden z najwybitniejszych artystów polskich działających na obczyźnie w drugiej połowie XIX w. Adept warszawskiej Klasy Rysunku i monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zmarł na gruźlicę w wieku 28 lat. Twórczość rozpoczął od realistycznych rysunków dla warszawskich czasopism i pejzaży, którymi debiutował w Zachęcie. W Monachium eksperymentował z materią malarską, której tonacja kolorystyczna i oświetlenie współtworzyły nastrój w jego pejzażowo-rodzajowych obrazach. Był jednak przede wszystkim mistrzem scen powstańczych na tle pejzażu. To one oraz rozmaite warianty kostiumowych polowań z myśliwymi w strojach rokokowych przyniosły mu medale i uznanie krytyki europejskiej. Gierymski był także autorem pejzaży ze stale obecnym motywem nieefektownego, melancholijnego krajobrazu mazowieckiego oraz kompozycji rodzajowych mających za scenerię polskie miasteczka i przedmieścia Warszawy.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
1994-03-20 4 000 zł 6 700 zł N/A PLN USD
2008-10-19 19 12 000 zł 36 000 zł N/A PLN USD EUR