Agra Art | Aukcje

- 16 października 2012

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
METAMORFOSIS, 1957
Nr:
17168
Technika:
tusz pióro, papier
Wymiary:
21.4 cm x 29.7 cm
Cena wywoławcza:
1 000 zł
Cena uzyskana:
1 900 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: maja; l.d. dedykacja: panu | Romanowi Kalecie | bardzo wdzięczna Majaberezowska | 22.X.57

Maja Berezowska ilustrowała wydawaną w 1958 r. przez "Czytelnika" książkę "Anegdoty i sensacje obyczajowe wieku Oświecenia w Polsce". Jej autor prof. dr Roman Kaleta, kierownik Pracowni Oświecenia Instytutu Badań Literackich PAN, znakomity znawca epoki stanisławowskiej, odkrywca wielu nieznanych rękopisów, wielki szperacz archiwalny, zajmował się także literaturą libertyńską.

W zbiorze rękopisów w Archiwum PAN, wśród politycznej poezji okresu Sejmu Czteroletniego, znalazł nieznany wiersz Franciszka Zabłockiego pt. "Metamorfosis. Przypadek zdarzony w Ogrodzie Saskim w wieczór d. 4 września 1789 r".

Oto jego treść:

„W ciemną noc w Ogrodzie Saskim goszczący w Warszawie Francuz igra wesoło z kurtyzaną. Nagle orientuje się, że nie ma zegarka. Oskarża o kradzież dziewczynę. Ta podnosi wrzask i rozdziera suknię, by udowodnić swoją niewinność. Nagle z pachołkami niosącymi pochodnie zjawia się książę Aleksander Sapieha, marszałek wielki koronny. Państwowy dygnitarz ofiarował się Francuzowi z pomocą i przeprowadził rewizję w ciele ladacznicy i zegarek odnalazł.”

Llbertyński wiersz, napisany niezwykle dosadnym językiem, nie mógł ukazać się w książce. Odpis z rękopisu autor ofiarował Mai Berezowskiej, wielkiej admiratorce pikantnych ciekawostek. Ta, w podzięce za współpracę...

więcej

Maja (Maria) Berezowska:

Maja Berezowska - malarka i ilustratorka - rysunku uczyła się w Petersburgu u Mikołaja Roericha, następnie studiowała w Monachium i w Krakowie u Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego. W roku 1916 debiutowała ilustracjami do opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Współpracowała z wieloma wydawcami, zamieszczała swoje rysunki w pismach satyrycznych. Od 1924 należała do ugrupowania „Rytm”. Rozgłos przyniosły jej ilustracje do Dekamerona Boccacia (1930). Około 1932 wyjechała do Paryża i tam nawiązała współpracę z czasopismami francuskimi. W Paryżu miała trzy wystawy indywidualne, a jej prace cieszyły się dużym wzięciem. W 1937 wróciła do Warszawy. W czasie wojny była więziona na Pawiaku, następnie wywieziona do Ravensbrück. Powodem był cykl 11 rysunków Miłosne przygody słodkiego Adolfa zamieszczony w 1935 r. w „Ici Paris”. W 1947 wróciła do Warszawy i umieszczała rysunki w wielu czasopismach.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2012-10-16 3 1 000 zł 1 900 zł N/A PLN USD