Agra Art | Aukcje

- 9 grudnia 2012

Jan Stanisławski, OBŁOK, 1903
  • Album Malarstwa Polskiego. Reprodukcja obrazu

  • odwrocie obrazu

  • Album Malarstwa Polskiego

  • Album Malarstwa Polskiego

  • nalepka z wystawy

  • Album Malarstwa Polskiego. Tekst o "Obłoku"


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
OBŁOK, 1903
Nr:
17229
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
23.8 cm x 32.5 cm
Cena wywoławcza:
70 000 zł
Cena uzyskana:
148 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: JAN STANISŁAWSKI 1903.

Na odwrocie nalepki:

1. – zachowana we fragmencie z widoczna częścią napisu atramentem: Ob [Obłok?];
2. – nalepka wystawowa, drukowana, wypełniona atramentem: EXPOSITION Polonaise A Paris | (Société nationale des Beaux Arts) | Nom de l’Artiste Stanislawski J. | Titre de l’Ouevre Le nuage | Prix... | Valeur d’assurance 100 000 m.p | [z boku] Série Varsovie No 

 

Z prawdziwą przyjemnością prezentujemy Obłok, dzieło Jana Stanisławskiego z roku 1903, będące wybitnym przykładem malarstwa z dojrzałego okresu jego twórczości. 

W obrazie tym: „Wyrazem głębokiego związku malarza z naturą wydaje się też motyw nieba, tej antytezy, ale i uzupełnienia ziemi, które w kompozycji jego obrazów gra bardzo dużą rolę. W niektórych pejzażach artysty niebo wznosi się wysoko i góruje nad ziemią [...] Rozprzestrzeniona nad nią kopuła letniego nieba [...] wypełnia się ciężkimi obłokami, jakie niekiedy pochłaniają całkowicie błękitną toń atmosfery, zmieniając się w skłębione, wielokształtne chmury.
Chmury te urastają wówczas do wymiarów głównego czynnika krajobrazu jako malarski i zarazem dramatyczny rdzeń malowidła. Nie naśladują lotnej substancji chmur prawdziwych, ale stają się równie ciężkie i materialne, jak inne przedstawione...

więcej

Jan Stanisławski:

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2012-12-09 21 70 000 zł 148 000 zł N/A PLN USD EUR