Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 9 grudnia 2012

Stiepan Fiodorowicz Kolesnikow, PEJZAŻ ZIMOWY Z RZEKĄ, PRZED 1920
  • podpis

  • odwrocie obrazu


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PEJZAŻ ZIMOWY Z RZEKĄ, PRZED 1920
Nr:
17237
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
70 cm x 54 cm
Cena wywoławcza:
17 000 zł
Cena uzyskana:
-

Informacje o dziele:

sygn. l.d.: [.] ф Koлесников

 

Pejzaż zimowy z rzeką pochodzi z wcześniejszych lat twórczości artysty; namalowany został jeszcze w Rosji, przed rokiem 1920. Obrazy z tego okresu są rzadkością, prawdziwymi rarytasami pośród dość licznych prac artysty pojawiających się na rynku sztuki.

Obraz zwraca uwagę nastrojem i subtelnym kolorytem opartym na tonach błękitniejących tonach bieli, szarości i jasnych brązów. Odnajdujemy w nim także, ulubiony przez artystę, motyw pni i szarych gałęzi drzew tworzących jakby „kulisę” kompozycji. Obraz bliski jest pracom artysty przechowywanych w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, m.in. Cerkwii o zmroku z roku 1906, eksponowanej obecnie w stałej Galerii Malarstwa Polskiego.

 

Stiepan Fiodorowicz Kolesnikow:

 

 

Stiepan Fiodorowicz Kolesnikow (Cтепан Фeдорович Koлесников, Kolesnikoff, Kolesnikov; Andrianopol /obwód ługański/ na Ukrainie 1879 - Belgrad 1955)  – znany malarz rosyjski, czynny w Rosji i Serbii (później Jugosławii). Pochodził z rodziny chłopskiej. Początkowo samouk, wcześnie przejawiał zdolności artystyczne. Od roku 1879 kształcił się Szkole Sztuk Pięknych w Odessie.

Jego rysunki, pokazane w roku 1986 na wystawie w Niżnym Nowogrodzie, zwróciły powszechną uwagę, co zaowocowało przyznaniem młodemu artyście stypendium na dalszą naukę. Szkołę odeską ukończył z pierwszą lokatą w 1903, zyskując prawo do dalszych studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tam kształcił się głównie pod kierunkiem znanego pejzażysty Aleksandra A. Kisieliewa.

W roku 1909 otrzymał dyplom i tytuł artysty, w tymże roku otrzymał też medal na międzynarodowej wystawie w Monachium. W 1910 był stypendystą Akademii za granicą. W latach 1915-1920 mieszkał w Odessie, biorąc udział w wystawach Stowarzyszenia, zrzeszającego malarzy południowej Rosji. W 1920 wyemigrował z Rosji i osiadł na stałe w Belgradzie. Tam rychło zdobył uznanie: został profesorem w belgradzkiej Akademii Sztuk Pięknych, malował dla dworu króla Aleksandra I Karadziorzievića. Często wystawiał, m.in. w Belgradzie, Paryżu i Pradze.

Kolesnikow malował przede wszystkim pejzaże i ludowe sceny rodzajowe z Ukrainy, Serbii Chorwacji. Jego obrazy wyróżniają się barwnością, a ich charakterystycznym i powtarzającym się motywem są dekoracyjnie traktowane, poruszane wiatrem wiotkie gałęzie drzew. Obrazy z okresu rosyjskiego sygnowane są cyrylicą, późniejsze artysta podpisywał alfabetem łacińskiem, stosując formę zapisu: Kolesnikoff.

 

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2012-12-09 1 17 000 zł - N/A PLN USD EUR