Agra Art | Aukcje

- 9 czerwca 2013

Alfred Wierusz-Kowalski, W OCZEKIWANIU NA PANA. MARIASZ DYSZLOWY, 1876
  • obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
W OCZEKIWANIU NA PANA. MARIASZ DYSZLOWY, 1876
Nr:
17859
Technika:
olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:
32 cm x 39.5 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
110 000 zł

IInformacje o dziele:

 

sygn. l.d.: A Kowalski 76

Obraz powstał w pierwszych latach pobytu Wierusza-Kowalskiego w Monachium, w okresie jego studiów u Józefa Brandta. Artysta malował wówczas wiele podobnych scen rodzajowych o szczególniej rozbudowanej anegdocie (Zwózka zboża, Kucie koni, Rekwizycja, Wymuszony całus, Ciekawa nowina itp.).

Podobnie ujęty motyw pogodnej sceny rodzajowej - z końmi, psami, bryczką, woźnicą i jego towarzyszem grającymi w karty przed bramą dworskiego parku - znamy także z obrazu Mariasz dyszlowy, reprodukowanego w roku 1876 w czasopiśmie "Kłosy" (nr 584).

Natomiast sama sceneria kompozycji - z murowanymi słupami przy parkowej bramie - powtarzała się w obrazach artysty aż do późnych lat jego twórczości (np. w obrazie Postój przed bramą do parku; kat. Agra-Art, czerwiec 2005).

 

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2013-06-09 26 80 000 zł 110 000 zł N/A PLN USD EUR