Agra Art | Aukcje

- 9 czerwca 2013

Mieczysław Reyzner, PODWÓRKO W BRETANII, 1891
  • odwrocie obrazu


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PODWÓRKO W BRETANII, 1891
Nr:
17988
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
61 cm x 46 cm
Cena wywoławcza:
10 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

 

sygn. p.d.: M Reyzner | Beg-Meil 1891

Na odwrocie płótna duży owalny stempel - założonej w roku 1880 - paryskiej firmy Paula Foinet’a oferującej farby i inne materiały malarskie: 54 RUE N.D. DES CHAMPS PARIS | PAUL FOINET | (VAN EYCK) | TOILES & COULEURS FINES.

Siedziba firmy P. Foinet’a sąsiadowała z pracownią Reyznera, przy tej samej paryskiej rue Notre Dame des Champs.

 

Ten interesujący obraz z „francuskiego“ okresu twórczości Reyznera powstał w roku 1891 w Beg-Meil, małej miejscowości w Bretanii, nieopodal Fouesnaut, w której pisarze i artyści (także Polacy) chętnie spędzali letnie wakacje. W tymże roku 1891 do Beg-Meil przyjechała na przykład malarka Anna Bilińska, można przypuszczać, że spotkała się wówczas z Reyznerem.

W roku 1895 w Beg-Meil bawił Marcel Proust; miejscowość ta (obok Cabourg) była pierwowzorem Balbec, fikcyjnego kurortu opisanego jego w powieści W poszukiwaniu straconego czasu

Mieczysław Reyzner:

Mieczysław Reyzner (nazwisko artysty bywało pisane także: Rajzner, Reisner, Reisner; Lwów 1861 - Lwów 1941) w kształcił się w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych; w latach 1880-86 był także w Monachium. Po studiach wrócił na krótko do Lwowa, skąd w 1888 wyjechał do Paryża. Miał tam własną pracownię przy 70bis, rue Notre-Dame-des-Champs na Montparnasse. Brał udział w paryskiej wystawie światowej w 1889, w oficjalnych Salonach (1889-1893, 1895, 1896), swoje obrazy wysyłał na międzynarodowe wystawy do Monachium, Berlina, Lille i Wiednia. Latem wyjeżdżał nad morze do Bretanii, odwiedzał też Belgię, Holandię i Danię. Do kraju wrócił w 1896, przez blisko pół roku przebywał w Gołuchowie, później zamieszkał na stałe we Lwowie. Jeździł często na Huculszczyznę, Podole czy na Podhale, malując liczne pejzaże. Wystawiał najczęściej w lwowskim TPSP, ale i w TPSP w Krakowie, w Salonie Krywulta i TZSP w Warszawie oraz, m.in. w Czerniowcach, Tarnopolu, Łodzi, Sanoku, Bochni. Krytycy podkreślali zarówno różnorodność tematów podejmowanych przez artystę, jak i różnorodność konwencji stylistycznych jego malarstwa. Reyzner był uznanym portrecistą; popularnością cieszyły się jego idealizowane, „wdzięczne pozy kobiece i główki”, ale malował również, wysoko oceniane, realistyczne portrety i studia starych kobiet (Trzy babki, Modlące się kobiety). Zajmował się malarstwem pejzażowym (widoki z podróży, m.in. bretońskie i tatrzańskie), z upodobaniem malował kwiaty. Większy zbiór obrazów artysty znajduje się w Lwowskiej Galerii Sztuki.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2013-06-09 59 10 000 zł - N/A PLN USD EUR