Agra Art | Aukcje

- 23 marca 2014

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET MĘSKI, 1 IX 1938
Nr:
18934
Technika:
pastel, papier szary
Wymiary:
64.6 cm x 50 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
30 000 zł

IInformacje o dziele:

pastel na papierze szarym (naklejonym na tekturę)

sygn. p.d.: Ign Witkiewicz | 1938 1/IX NP2 (T.B)

Portret mężczyzny w średnim wieku ujętego frontalnie w półpostaci, ubranego w zieloną marynarkę z szerokimi klapami, różową koszulę i czerwony krawat jest skrajnie realistyczny w odwzorowaniu twarzy modela. Artysta skrzętnie zaznaczył zarówno poziome zmarszczki na czole oraz fałdy obfitego podbródka mężczyzny, jak i brodawkę na jego lewym policzku. Pełne wyrazu, jasnoniebieskie oczy są intensywnie, ale i z pewnym zaciekawieniem, wpatrzone w portretującego artystę, a w efekcie - także w widza. Model ma wyraźnie zaczerwienioną twarz, małe czerwone usta, krótko przystrzyżony wąsik i ciemne, lekko siwiejące, gładko zaczesane do góry włosy ze sporymi zakolami nad czołem.

Są to cechy charakterystyczne dla późnego okresu twórczości Witkacego, który tworzył wówczas wizerunki odznaczające się wysokim poziomem realizmu w ujęciu twarzy - fotograficznie podobne do modeli, z niezwykłymi, jakby „szklanymi“ oczami. Ubranie modeli artysta traktował szkicowo, z pewną nonszalancją, a nawet z humorem, czego przejawem jest w tym wypadku fantazyjnie wystający spod marynarki długi koniec kołnierzyka, co nadaje wizerunkowi poważnego i wyraźnie niemłodego już modela nieoczekiwanej lekkości, a nawet fantazji. Nie ma więc wątpliwości, że to dzieło jednoosobowej Firmy Portretowej...

więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2014-03-23 64 30 000 zł 30 000 zł N/A PLN USD EUR