Agra Art | Aukcje

- 15 czerwca 2014

Stanisław Żukowski, NIEMEN, PRZED 1932
  • odwrocie obrazu


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
NIEMEN, PRZED 1932
Nr:
19219
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
54 cm x 66 cm
Cena wywoławcza:
70 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: „Niemen“ | S. Żukowski

W lutym 1932 roku, na indywidualnej wystawie w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, Stanisław Żukowski pokazał cykl obrazów objętych wspólnym tytułem „Niemen“. Cykl liczył 28 prac i przedstawiał widoki znad Niemna malowane o różnych porach roku, od wczesnej wiosny (Wiosenna woda Niemna czy Kra na Niemnie; MNW) do jesieni (Jesienny ranek na Niemnie, Brzegi Niemna złotą jesienią, Tratwy na Niemnie - jesień). Do tego cyklu obrazów należy także i prezentowany tu obraz, jednak wobec braku bliższych danych w katalogu wystawy, trudno jest ustalić jego autorski tytuł. Umownie więc określamy go po prostu nazwą całego cyklu - Niemen.

 

Bibliografia - porównaj:

- Wystawa zbiorowa prac Stanisława Żukowskiego [w:] Przewodnik 71. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, luty 1932, s. 3, 4, nr. kat. 1 - 28.

Stanisław Żukowski:

(ЖУКОВСКИЙ Станислав Юлианович)

Stanisław Żukowski (Jędrychowice k. Grodna 1875 - Pruszków 1944) – malarz pejzażysta; w latach 1892-1901 studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, m.in u Siergieja Korowina, Abrama Archipowa i Isaaka Lewitana. Po studiach pozostał w Rosji. Od 1896 uczestniczył w wystawach Towarzystwa Pieriedwiżników; w roku 1907 otrzymał tytuł akademika. Od 1923 stale mieszkał w Warszawie, gdzie wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Był przede wszystkim znakomitym pejzażystą; malował także wnętrza i rzadziej portrety. Jego obrazy, zawsze wysoko cenione, niejednokrotnie były odznaczane medalami na wystawach - m.in. w roku 1912 na międzynarodowej wystawie w Monachium nagrodzono złotym medalem Jesienny wieczór. Podczas pobytu w Rosji, artysta najczęściej podpisywał swoje prace cyrylicą, później alfabetem łacińskim. Wiele jego obrazów znajduje się w polskich zbiorach muzealnych oraz w muzeach Moskwy, Petersburga i Mińska. Katalog znanych dzieł artysty zawiera bogato ilustrowana monografia, autorstwa M.U.Goriełowa [Stanisław Julianowicz Żukowskij, Moskwa 1982]. 

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2014-06-15 11 70 000 zł - N/A PLN USD EUR