Agra Art | Aukcje

- 15 czerwca 2014

Stanisław Ignacy Witkiewicz, PORTRET MĘSKI, 1918
  • odwrocie obrazu


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET MĘSKI, 1918
Nr:
19300
Technika:
węgiel, pastel na szarym papierze
Wymiary:
61.5 cm x 45.8 cm
Cena wywoławcza:
48 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

wymiary w świetle oprawy

sygn. i dat. p.d.: 1918 Witkacy | T. C [w kółku] | b [lub 6, lub G] R [w kółku]

Na odwrocie nalepka z numerem „44135“, nazwiskiem autora, właścicielki hr. M. Sobańskiej i datą „1920“.

 

Portret mężczyzny w binoklach, ujętego w popiersiu, w prawym profilu, z lekko pochyloną głową wspartą na prawej dłoni narysowany jest węglem z silnymi akcentami białego i nieznacznymi różowego pastelu. Wysoki kołnierz sugeruje, że mężczyzna ubrany jest w wojskowy mundur, co wskazywałoby, że portret został wykonany w pierwszej połowie 1918 roku, czyli w ostatnich miesiącach pobytu Witkacego w Rosji, gdzie artysta - jako były już oficer carskiej armii - miał wielu znajomych w tych kręgach i wykonywał wiele portretów. Były one często szkicowe, rysowane mocną, niejednokrotnie poprawianą kreską z niewielkimi wtrętami barwnych kredek, co dodatkowo podkreślało ekspresję wizerunku.

Adnotacja „T.C“ [w kółku] przy sygnaturze informuje nas, że artysta zaliczył to dzieło do gatunku Czystej Formy, której teorię właśnie wtedy formułował (opublikował ją w 1919 roku w książce pt. Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia). Druga...

więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2014-06-15 67 48 000 zł - N/A PLN USD EUR