Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 19 marca 2000

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WOJSKA POWSTAńCZE W POCHODZIE
Nr:
123
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
27.4 cm x 40.5 cm
Cena wywoławcza:
34 000 zł
Cena uzyskana:
35 000 zł

IInformacje o dziele:

Sygnatura trudno czytelna p.d.: W (?) Malecki|1877 Obraz zatytułowany tu Wojska powstańcze w pochodzie należy do znaczącego zespołu dzieł o tematyce powstańczej. Według przekazów i tradycji rodzinnej Malecki brał udział w powstaniu 1863 roku, a te przeżycia i wspomnienia powracały później w jego malarstwie. Artysta – podobnie jak Maksymilian Gierymski i większość innych malarzy powstania – nie malował jednak efektownych scen bitew czy utarczek z wrogiem, ukazując raczej codzienny trud żołnierzy – patrole, czaty, przemarsze wojsk, oddziały kawalerii czy konwoje taborów. Wojska powstańcze w pochodzie, płótno opatrzone datą 1877, to jeden z wcześniejszych obrazów powstańczych, malowanych przez artystę właśnie od tego roku. Być może pierwotnym pomysłem kompozycji tego obrazu było akwarelowe studium – Oddział jeźdźców na skraju lasu – zachowane w szkicowniku z lat 1870-1880 (zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, karta 12).

Władysław Aleksander Malecki:

Władysław Aleksander Malecki (Masłów k. Kielc 1836 - Szydłowiec 1900) - malarz i rysownik, w latach 1852-1856 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Breslauera a następnie pracował jako dekorator teatralny. Uzyskanie w roku 1866 stypendium rządowego, umożliwiło mu wyjazd do Monachium i dalsze studia w prywatnej szkole pejzażysty Eduarda Schleicha. Później, po rocznym pobycie w kraju (1869-1870), ponownie wyjechał do Monachium, gdzie pozostał do roku 1880. Podczas licznych podróży po Bawarii, wędrówek po Alpach, Tyrolu i podczas wyjazdów do kraju malował pejzaże, które wystawiał, m.in. w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Monachium, Wiedniu, Berlinie i w Londynie, gdzie w 1874 zdobył złoty, a w 1877 srebrny medal. Jego sukcesy skończyły się po powrocie do kraju z początkiem lat 80. XIX w. Początkowo mieszkał w Warszawie, później kilkakrotnie zmieniał miejsca pobytu. W roku 1898 osiadł w Szydłowcu, gdzie dzięki życzliwości burmistrza otrzymał bezpłatne mieszkanie w Ratuszu. Schorowany i zapomniany artysta zmarł w biedzie. Pozostawił kilkaset obrazów i rysunków rozprzedanych na licytacji w 1901 roku. Malecki był przede wszystkim wrażliwym pejzażystą o osobistym, kontemplacyjnym stosunku do natury. Malował świetliste, nastrojowe krajobrazy pól, lasów oraz widoki wsi i małych miasteczek. Rzadziej malował sceny z powstania styczniowego, obrazy rodzajowe, wnętrza i martwe natury. Twórczość artysty przypomniała niedawna wystawa monograficzna w Muzeum Narodowe w Kielcach, na której zaprezentowano obrazy i rysunki ze zbiorów wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych (patrz: Władysław Aleksander Malecki 1836-1900. Katalog wystawy monograficznej przygotowanej pod kierunkiem Alojzego Obornego, Muzeum Narodowe, Kielce 1999).Malecki był przede wszystkim wrażliwym pejzażystą o osobistym, kontemplacyjnym stosunku do natury. Malował świetliste, nastrojowe krajobrazy pól, lasów oraz widoki wsi i małych miasteczek. Rzadziej malował sceny z powstania styczniowego, obrazy rodzajowe, wnętrza i martwe natury. 

Twórczość artysty przypomniała niedawna wystawa monograficzna w Muzeum Narodowe w Kielcach, na której zaprezentowano obrazy i rysunki ze zbiorów wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych (patrz: Władysław Aleksander Malecki 1836-1900. Katalog wystawy monograficznej przygotowanej pod kierunkiem Alojzego Obornego, Muzeum Narodowe, Kielce 1999).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2000-03-19 34 000 zł 35 000 zł N/A PLN USD