Agra Art | Aukcje

- 12 października 2014

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
W BRÓD. WOZY PRZED ROZLEWISKIEM. POWRÓT Z JARMARK
Nr:
19611
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
50.5 cm x 65.8 cm
Cena wywoławcza:
40 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: A. Wierusz - Kowalski

Odwrocie pokryte smugami czarnej farby. Napis brunatną farbą: N 39; powyżej kredką (?) [.]6179. U góry drukowana nalepka Frank h. Boos Gallery Auctioneers & Appraisers w Bloomfield Hills (Michigan, USA) 

Obraz pochodzi ze spuścizny po Alfredzie Wierusz-Kowalskim; w dniu 28 kwietnia 1917 był wystawiony do sprzedaży na specjalnej aukcji w monachijskiej Galerii Hugo Heblinga wraz z zespołem 76 innych obrazów artysty.

Wierusz-Kowalski przez lata namalował wiele obrazów przedstawiających zwykłe motywy i drobne epizody z codziennego życia polskiej wsi. Prace te cechowała bystrość obserwacji, dbałość o realia, umiejętnością charakterystyki postaci ludzi i świetnie uchwyconych w ruchu koni. Wśród nich powtarzały się często motywy podróżne - wozy, dyliżanse, bryczki czy sanie na tle dość monotonnego, równinnego pejzażu, przepojonego jednak swoistym nastrojem melancholijnej tęsknoty. W omawianym obrazie artysta przedstawił wiejską drogę, błotnistą i rozmiękłą po ulewnym deszczu, na której - przed wielką kałużą - zatrzymały się chłopskie furmanki. Obraz pochodzi z późnych lat twórczości Wierusza-Kowalskiego i charakteryzuje się typową dla tego okresu brawurową techniką malarską. Malowany szerokim pędzlem i szpachlą odznacza się wyrazista fakturą i zachowuje swobodę impresyjnego szkicu. Nastrój całej sceny współtworzy oszczędna kolorystyka i przymglone...

więcej

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2014-10-12 35 40 000 zł - N/A PLN USD EUR