Agra Art | Aukcje

- 22 marca 2015

Władysław Aleksander Malecki, ŚCIEŻKA W LESIE, 1889
  • obraz w ramie

  • odwrocie obrazu

  • "Krajobraz leśny, 1889" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ŚCIEŻKA W LESIE, 1889
Nr:
20256
Technika:
olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:
22.5 cm x 13.8 cm
Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

Na odwrocie napisy: - l.g. ołówkiem: 1[.]00

- atramentem: Obrazek pendzla [sic!] | Władysława Maleckiego | kupiony po Jego śmierci | na licytacji w Szydłowcu | gub. Radomskiej. 

Ścieżka w lesie – co poświadcza dawny napis na odwrocie – jest jedną z zespołu prac, które po śmierci artysty wystawiono na licytacji w Szydłowcu w 1901 roku. Jak informowała prasa było to: „25 obrazów dużego formatu, 144 pejzaże średniego formatu, 41 pejzaży małego formatu, 4 obrazy malowane na drzewie i jeden na kartonie” („Wędrowiec” 1901, I pół., nr 2, s. 28). Pisano także, że „na licytację zgłosiło się wiele osób ze sfer ziemiańskich i urzędniczych, nie wyłączając handlarzy miejscowych /.../; sprzedaż dała wyniki nader pomyślne...” („Kurier Warszawski”, 1901, nr 36, s. 3).

Ścieżkę w lesie namalował Malecki najpewniej w roku 1889. Na tak dokładne datowanie pozwalają niezwykle bliskie i przekonujące analogie z Krajobrazem leśnym, obrazem o tym samym formacie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (sygn. i datowany 1889, płótno na tekturze; nr inw. MP 601). Obie prace malowane są w ten sam sposób przy pomocy „brawurowego, grubego duktu pędzla, zacierającego detale w poszyciu i konarach drzew”, które modelowane są impastami farb, tworzących iluzję przenikającego przez listowie słonecznego...

więcej

Władysław Aleksander Malecki:

Władysław Aleksander Malecki (Masłów k. Kielc 1836 - Szydłowiec 1900) - malarz i rysownik, w latach 1852-1856 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Breslauera a następnie pracował jako dekorator teatralny. Uzyskanie w roku 1866 stypendium rządowego, umożliwiło mu wyjazd do Monachium i dalsze studia w prywatnej szkole pejzażysty Eduarda Schleicha. Później, po rocznym pobycie w kraju (1869-1870), ponownie wyjechał do Monachium, gdzie pozostał do roku 1880. Podczas licznych podróży po Bawarii, wędrówek po Alpach, Tyrolu i podczas wyjazdów do kraju malował pejzaże, które wystawiał, m.in. w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Monachium, Wiedniu, Berlinie i w Londynie, gdzie w 1874 zdobył złoty, a w 1877 srebrny medal. Jego sukcesy skończyły się po powrocie do kraju z początkiem lat 80. XIX w. Początkowo mieszkał w Warszawie, później kilkakrotnie zmieniał miejsca pobytu. W roku 1898 osiadł w Szydłowcu, gdzie dzięki życzliwości burmistrza otrzymał bezpłatne mieszkanie w Ratuszu. Schorowany i zapomniany artysta zmarł w biedzie. Pozostawił kilkaset obrazów i rysunków rozprzedanych na licytacji w 1901 roku. Malecki był przede wszystkim wrażliwym pejzażystą o osobistym, kontemplacyjnym stosunku do natury. Malował świetliste, nastrojowe krajobrazy pól, lasów oraz widoki wsi i małych miasteczek. Rzadziej malował sceny z powstania styczniowego, obrazy rodzajowe, wnętrza i martwe natury. Twórczość artysty przypomniała niedawna wystawa monograficzna w Muzeum Narodowe w Kielcach, na której zaprezentowano obrazy i rysunki ze zbiorów wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych (patrz: Władysław Aleksander Malecki 1836-1900. Katalog wystawy monograficznej przygotowanej pod kierunkiem Alojzego Obornego, Muzeum Narodowe, Kielce 1999).Malecki był przede wszystkim wrażliwym pejzażystą o osobistym, kontemplacyjnym stosunku do natury. Malował świetliste, nastrojowe krajobrazy pól, lasów oraz widoki wsi i małych miasteczek. Rzadziej malował sceny z powstania styczniowego, obrazy rodzajowe, wnętrza i martwe natury. 

Twórczość artysty przypomniała niedawna wystawa monograficzna w Muzeum Narodowe w Kielcach, na której zaprezentowano obrazy i rysunki ze zbiorów wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych (patrz: Władysław Aleksander Malecki 1836-1900. Katalog wystawy monograficznej przygotowanej pod kierunkiem Alojzego Obornego, Muzeum Narodowe, Kielce 1999).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2015-03-22 15 5 000 zł - N/A PLN USD EUR