Agra Art | Aukcje

- 22 marca 2015

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ĆWICZENIA W STRZELANIU Z ŁUKU
Nr:
20284
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
49 cm x 199 cm
Cena wywoławcza:
110 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: Wilhelm | Kotarbiński

Rozgrywająca się na tarasie nadmorskiej willi scena przedstawia grupę rzymskich patrycjuszy przyglądających się dziewczynom, które zabawiają się strzelaniem z łuku do tarczy z wizerunkiem Centaura.

Obraz łączy się z zespołem prac artysty przedstawiającymi Rzymian oddających się różnorakim rozrywkom - lekturze, słuchaniu muzyki, grze w kości czy szachy. Jego specyficznie wydłużony format sugeruje, że pierwotnie obraz pomyślany był jako supraporta, mająca ozdabiać jakieś reprezentacyjne wnętrze pałacowe.

Takie dekoracyjne malowidła były jedną ze specjalności Kotarbińskiego, artysty cieszącego się olbrzymią popularnością i otrzymującego liczne podobne zamówienia. 

 

 

Wilhelm Kotarbiński:

Wilhelm Kotarbiński (Nieborów 1849 – Kijów 1921) kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Rafała Hadziewicza (lata1867-1871), a od roku 1872 także w Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Po ukończeniu studiów otworzył w Rzymie własną pracownię, w której udzielał także lekcji rysunków; jego uczennicą była m.in. Maria Baszkircew. Do kraju wrócił w 1888 i odtąd przebywał głównie we własnym majątku Kalsk (lub Kulsk) na Białorusi. Stamtąd wielokrotnie wyjeżdżał do Kijowa, gdzie miał pracownię w hotelu Praga, uczestniczył w wystawach kijowskiego Tow. Artystycznego, a w 1893 był współzałożycielem Tow. Malarzy Kijowskich. Wraz z P. Swiedomskim, M. Niestierowem i M. Wrublem pracował przy dekoracji freskami kijowskiego soboru Św. Włodzimierza (ukończone 1894-1895). Był także autorem dekoracyjnych plafonów i malowideł ściennych m.in. w domu M. Tereszczenki i w pałacu B. Chanenki w Kijowie oraz w salonach pałaców w Petersburgu i Moskwie. Malował przede wszystkim kompozycje o tematach biblijnych bądź antycznych – z życia starożytnego Wschodu, Grecji i Rzymu; tworzył też pejzaże oraz sceny fantastyczne i symboliczne. Jego obrazy wyróżniają się wyrafinowaną kolorystyką, swobodną techniką, swoistą stylizacją form i specyficznym, często tajemniczym nastrojem. Największa popularność artysty przypada na dziewięćdziesiąte lata XIX wieku, kiedy – ze względu na „antyczną” tematykę swych obrazów – bywał porównywany z Siemiradzkim. Dzieła Kotarbińskiego rzadko pojawiają się na rynku sztuki; większość jego prac zaginęła bądź uległa zniszczeniu w czasie pierwszej wojny światowej i rewolucji bolszewickiej.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2015-03-22 43 110 000 zł - N/A PLN USD EUR