Agra Art | Aukcje

- 22 marca 2015

Eugeniusz Eibisch, BRATKI, 1943
  • napisy na odwr.

  • stempel na odwr.


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
BRATKI, 1943
Nr:
20320
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
57.5 cm x 70.5 cm
Cena wywoławcza:
18 000 zł
Cena uzyskana:
20 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: Ebiche

Na odwrocie na płótnie stempel: MKZ | PRZEDMIOT NIE PODLEGA | ZAKAZOWI WYWOZU ZA GRANICĘ. 

Obok tuszem 824/71 | [...] 12. X. 71. W p.d. narożniku krosna atramentem: K. Zolich; na ramie p.d.: Antoni Zolich | Bratki E

 

Obraz pochodzi z kolekcji Karola Zolicha.

 

Urzekający bogactwem barw obraz Bratki powstał w latach II wojny światowej, latach, które Eibisch spędził w Krakowie, ukrywając się przed niemieckim okupantem. Jerzy Zanoziński, charakteryzując ten okres jego twórczości, pisał, że artysta „nie przerwał pracy twórczej, a obrazy jego od samego początku okupacji stanowiły przedmiot zainteresowania krakowskich kolekcjonerów. Jednym z nich był Karol Zolich, zapalony miłośnik malarstwa, który dość wcześnie nawiązał z artystą kontakt, polegający z jednej strony na nabywaniu jego obrazów, z drugiej zaś strony na staraniu się dla niego o materiały malarskie i modele, o które w czasie okupacji bynajmniej nie było łatwo. 

Wspaniały rozkwit twórczości Eibischa w tym okresie należy tłumaczyć chyba prawem kontrastu i specyficznej kompensacji. Trudne warunki w jakich artysta nagle się znalazł, wyzwoliły w nim wzmożoną energię twórczą, a proza codziennej egzystencji - spotęgowanie wszystkich dotychczasowych elementów jego sztuki. /.../ 

W [malowanych wówczas] obrazach uderza przede wszystkim...

więcej

Eugeniusz Eibisch:

Eugeniusz Eibisch (Lublin 1896 – Warszawa 1987) malarz i pedagog - w latach 1912-22 był uczniem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa w krakowskiej ASP. W roku 1922 jako stypendysta rządu francuskiego wyjechał do Paryża. Czynnie uczestniczył w tamtejszym życiu artystycznym, wchodząc w krąg École de Paris i ciesząc się przyjaźnią wielu malarzy (m.in. G. Braque’a, Ch. Soutine’a, L. Marcoussisa). Ceniony przez krytykę, dużo wystawiał w paryskich Salonach i galeriach.

W roku 1939 wrócił do kraju, by objąć katedrę malarstwa w krakowskiej ASP, co jednak stało się możliwe dopiero w 1945, równolegle z nominacją na rektora tej uczelni. Od 1950 był profesorem ASP w Warszawie. Tematami obrazów Eibischa były martwe natury, pejzaże i portrety, zwłaszcza kobiece. Wczesne prace ujawniają wpływy formistów, późniejsze zbliżają artystę do szerokiego nurtu polskiego koloryzmu.

Z czasem kształty malowanych postaci czy przedmiotów coraz bardziej zatracają się na rzecz koloru, aż wreszcie obrazy artysty stają się samoistnymi, niemal abstrakcyjnymi kompozycjami barwnymi.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2015-03-22 77 18 000 zł 20 000 zł N/A PLN USD EUR