Agra Art | Aukcje

- 16 czerwca 2015

Andrzej Szewczyk, EROTYK, 1992
  • odwrocie obrazu


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
EROTYK, 1992
Nr:
20626
Technika:
collage
Wymiary:
35 cm x 25.5 cm
Cena wywoławcza:
3 000 zł
Cena uzyskana:
5 000 zł

IInformacje o dziele:

łupiny pistacji, olej, koperta (format koperty pocztowej C4), gablota drewniana

sygn. na odwrocie na płycie pilśniowej: Erotyk | 1992 | Andrzej | Szewczyk

 

Patrzą na nas puste skorupy, z których wyłuskano jądro: długie rzędy liter „bez znaczenia“.

Nie dajmy się nabrać na pozorną łatwość tego stwierdzenia, które nie może powiedzieć tego, co chciałoby oznajmić - a mianowicie, że istotnie jego treść nie istnieje, że przemawia do nas z semiotycznego raju znaku wyzwolonego od wszystkich więzów znaczenia. Ale może to oznajmić tylko w ten sposób, iż staje się zagadką, czyli wtedy, gdy daje do myślenia, gdy sugeruje znaczenie: łupiny przyklejone do papieru w pewnym porządku nasuwajacym oczywiste skojarzenia z pismem mogą być „bez znaczenia“ jedynie kokieteryjnie. 

[Tadeusz Sławek, Bez. Teksty pistacjowe Andrzeja Szewczyka, fragment rozdziału z katalogu Andrzej Szewczyk - Prace z kolekcji współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego, Bytom 2007, s. 209.]

Andrzej Szewczyk:

Andrzej Szewczyk (Szopienice k. Katowic 1950 - Cieszyn 2001) pod koniec lat 60. związany był z krakowskim środowiskiem artystycznym skupionym wokół Galerii Krzysztofory, zawarł przyjaźnie z Krzysztofem Niemczykiem i Tomaszem Wawakiem. W latach 1974-78 studiował Wychowanie Plastyczne na Uniwersytecie Śląskim. Od r.1977 stale współpracował z warszawską Galerią Foksal, gdzie wielokrotnie wystawiał. Na stałe zamieszkał we wsi Kaczyce Górne. Jego różnorodna twórczość inspirowana poezją i literaturą prowokowała widza do własnych skojarzeń. Wypowiadał się językiem wizualnym a także pisanym. Na początku lat 80. tworzył też instalacje ze ścinek kredek i ołówków, zaś jego późniejsze realizacje nabierają bogatszych treści. Był przedstawicielem sztuki konceptualnej. Wernisażu ostatniej, osobiście konsultowanej z organizatorami wystawy swoich prac w poznańskiej Galerii Muzalewska nie doczekał. Zmarł na krótko przed jej uroczystym otwarciem.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2015-06-16 74 3 000 zł 5 000 zł N/A PLN USD EUR