Agra Art | Aukcje

- 18 października 2015

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SIEDZĄCY PIES, 1845
Nr:
21082
Technika:
akwarela, ołówek, gwasz, papier żeberkowany
Wymiary:
28.5 cm x 21.8 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. ołówkiem p.d.: 2. Mai 1845. | avignon - | T. Kwiatkowski

Pośród zachowanych rysunków i szkiców Teofila Kwiatkowskiego powtarzają się miękko malowane akwarelowe studia zwierząt, najczęściej kotów i psów, których sylwetki artysta umieszczał później i na większych obrazach. I tak, na przykład, z kwietnia 1845 - tego samego roku, w którym powstała nasza akwarela - pochodzą studia suki ze szczeniętami; suki tej samej rasy co „model“ (modelka?) na naszym obrazie.

Porównaj: Chopin i jego malarz Teofil Kwiatkowski (1809-1891), malarstwo i rysunek ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Biblioteki Polskiej w Paryżu, [red. A. Grochala; tekst polski i francuski] Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2010, s. 321, nr kat. 151, 152, 153.

 

 

Teofil Kwiatkowski:

Teofil Kwiatkowski (Pułtusk 1809 - Avallon w Burgundii 1891) - wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim - w latach 1825-1830 studiował malarstwo na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u A. Brodowskiego i A. Blanka. Jako oficer 4. pułku piechoty walczył w powstaniu listopadowym; po klęsce jego emigrował do Francji, gdzie pozostał do końca życia. początkowo przebywał w Avignonie, później w Paryżu. Tu studiował jeszcze u A. Toussainta, P. Sentiesa, J. L. Dulonga i L. Cognieta. Utrzymywał bliskie kontakty ze środowiskiem emigracyjnym, m.in. z rodziną ks. Czartoryskich, Adamem Mickiewiczem, Fryderykiem Chopinem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Teofilem Lenartowiczem. Wielokrotnie portretował Chopina (także na łożu śmierci), któremu poświęcił też dużą, symboliczną kompozycję Bal w Hôtel Lambert - Polonez Chopina. Malował piękne, przesycone romantyczną aurą krajobrazy z Prowansji i Burgundii. Malował obrazy olejne i bardzo liczne, mistrzowskie akwarele – portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, patriotyczne, kostiumowe i alegoryczne. Jego dzieła odznaczają się niepoślednimi walorami kolorystycznymi, emocjonalnym stosunkiem do natury, a także typowo romantyczną skłonnością do fantazji i metafory, zabarwionej często odcieniem melancholii. Artysta wystawiał, m.in. na oficjalnych Salonach paryskich (1839-1881), nadsyłał swe prace także na wystawy krajowe (1862-1873 TZSP w Warszawie). Jego obrazy, akwarele, rysunki znajdują się w Muzeum Mickiewicza w Paryżu, w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, pozostałe są w rękach prywatnych we Francji. Na rynku antykwarskim są rzadkością.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2015-10-18 52 6 000 zł - N/A PLN USD EUR