Agra Art | Aukcje

- 18 października 2015

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
JESIEŃ NA PODHALU, OK. 1927
Nr:
21125
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
97.5 cm x 67.3 cm
Cena wywoławcza:
60 000 zł
Cena uzyskana:
340 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.g.: Rafał Malczewski

Jesień na Podhalu pochodzi z zakopiańskiego, szczególnie szczęśliwego okresu twórczości artysty. W drugiej połowie lat dwudziestych XX w. Malczewski maluje obrazy, w których, wedle Mieczysława Sterlinga, „skłania się do swoistego realizmu, to znaczy pejzaże jego nie są już [jak wcześniej] motywami rzeczywistości, zebranymi w nowy fragment życia, ale raczej wypełnieniem przez swoje własne przeżycie rzeczywistego fragmentu natury“. A Dorota Folga-Januszewska powstałe wówczas obrazy określa mianem „pejzaży wyobraźni“ będących zapisami „pór roku, światła i kształtów tworzonych przez układy gór, domów, drzew, chmur“, pejzaży powstałych poprzez „zaskakujące połączenia form wymyślanych i istniejących plenerów“. W Jesieni na Podhalu - jednej z najpiękniejszych prac tego okresu - kompozycja budowana jest kulisowo - zarówno kształtem, jak kolorem. Łagodne, ciepłe barwy pierwszych planów przechodzą w chłodne błękity dalekich regli i wysokich, pokrytych śniegiem, postrzępionych szczytów tatrzańskich.

Obraz opisywany i reprodukowany, m.in. w:
- D. Folga-Januszewska, Rafał Malczewski i mit Zakopanego, t. 1, Wydawnictwo Bosz, Olszanica 2006, s. 151, il. barwna na s. 152;
-...

więcej

Rafał Malczewski:

Rafał Malczewski (Kraków 1892 - Montreal 1965) studiował w Wiedniu agronomię, filozofię i architekturę; uczęszczał także do tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, ale edukację artystyczną zawdzięczał przede wszystkim ojcu, Jackowi Malczewskiemu. W latach 1917-1939 stale mieszkał w Zakopanem; był zamiłowanym taternikiem. W roku 1930 wyjechał na półroczny pobyt do Francji. W grudniu 1939 przez Słowację i Węgry przedarł się do Francji, skąd następnie wyjechał do Brazylii a później Stanów Zjednoczonych. W 1942 dotarł do Montrealu, gdzie pozostał na stałe. Począwszy od 1919 r. wiele wystawiał; od 1934 r. także jako członek ugrupowania „Rytm”. Malował przede wszystkim krajobrazy – z Tatr, Podhala, widoki z małych miasteczek i z fabrycznego Śląska, później także z Brazylii i Kanady. W swoich obrazach – świadomie prymityzowanych, utrzymanych często w poetyckim i bajkowym nastroju – bliski jest sztuce naiwnego realizmu. Malczewski był również literatem, autorem artykułów o sztuce, felietonów, esejów oraz wspomnień tatrzańskich i zakopiańskich, m.in. „Narkotyk gór”, „Góry wołają” czy „Pępek świata”, książką napisaną już w Kanadzie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2015-10-18 87 60 000 zł 340 000 zł N/A PLN USD EUR