Agra Art | Aukcje

- 6 grudnia 2015

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KOBIETA Z CZERWONYM KOLCZYKIEM, OK. 1905
Nr:
21345
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
78 cm x 114 cm
Cena wywoławcza:
45 000 zł
Cena uzyskana:
72 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: F Żmurko

Kobieta z czerwonym kolczykiem to jeden z charakterystycznych obrazów Żmurki przedstawiających „zmysłowe“ piękności, wydekoltowane i eksponujące swoje wdzięki. Najsłynniejszą kompozycją tego rodzaju była Hetera wystawiona w 1906 w warszawskiej Zachęcie i zakupiona do zbiorów przez fundatorów Muzeum TZSP. Obraz cieszył się tak dużą popularnością, że sam artysta kilkakrotnie powracał do tego pomysłu, rozmaicie przetwarzając motyw kobiety o bujnej urodzie. Prace tego rodzaju nosiły tytuły w rodzaju: Biust, Tors, Carmen, Bachantka.

Dla pełniejszego obrazu ówczesnej recepcji twórczości artysty, przytaczamy fragment dawnej emfatycznej recenzji, którą można odczytać niemalże jak opis naszego obrazu: „Franciszka Żmurkę śmiało można by nazwać piewcą malarskim ciała kobiecego. Pędzel jego służy niepodzielnie urokom tego ciała, wysnuwając spod kształtów tych głów rozkosznie przechylonych, tych ust upojeniem półotwartych, ramion przedostojnych, piersi jędrnych, występujących jak krągły jakiś kanon piękna [...] - wieczystą treść ‘kobiecości’, [...] żywą zagadkę piękna niepokojącego [...] Tą pewnością dłoni środków rzadko się kto poszczyci. Jak każda wielka technika, obywa się środkami skromnymi: kilka dotknięć, lekkie przetarcie płótna wysnuwa czarownie bryłę spod jego doświadczonego pędzla“

[J....

więcej

Franciszek Żmurko:

Franciszek Żmurko (Lwów 1859 - Warszawa 1910) naukę rysunku i malarstwa rozpoczął we Lwowie, a następnie kształcił się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w Wiedniu, w Rzymie, a od 1876 do 1880 w Akademii monachijskiej, m.in. pod kierunkiem Aleksandra Wagnera. Odznaczany medalami uczestnik wielu wystaw (m.in. złoty medal za obraz Kleopatra; 1879), cieszył się uznaniem krytyki i powodzeniem u publiczności. Był członkiem monachijskiego Kunstvereinu. Malował przede wszystkim, utrzymane w konwencji akademickiej, kompozycje o tematach antycznych, historycznych, orientalnych czy symbolicznych, w których warstwa anegdotyczna stwarzała okazję do przedstawiania aktów kobiecych (Śmierć Messaliny, Z rozkazu padyszacha, Przeszłość grzesznika). Był także portrecistą, autorem licznych, bardzo popularnych „główek” oraz aktów (Hetera, W upojeniu).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2015-12-06 56 45 000 zł 72 000 zł N/A PLN USD EUR