Agra Art | Aukcje

- 7 grudnia 2015

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ŚWIADEK, 1989
Nr:
21282
Technika:
drewno dębowe, ołów
Wymiary:
41 cm x 29 cm
Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
7 500 zł

IInformacje o dziele:

sygn. na odwrocie na drewnie: A. Szewczyk | Galerie Ucher | Köln

na odwr. na drewnie nalepka z adresem autora i danymi obiektu

 

„Pracę w ołowiu rozpocząłem jesienią 1981. [...] Miało to być pismo absolutne (pismo po końcu i przed początkiem). Pismo w ogóle z rejonów OKOLIC KOŃCA. Zamierzałem zrobić duże stelle z dębu i faszerować je równymi rzędami pisma ołowiem.

Pisma smutnego, pisma wewnętrznego: melancholia i czas. CZAS, czas to zawartość emocji. W człowieku jest coś o wiele smutniejszego (zresztą każda żywa istota przemieni się kiedyś w ołów). Jest to pismo symboliczne i symbolizujące smutek. SZAROŚĆ - kolor bez erotyzmu, bez muzyki. Ale pismo to w jakiś dziwny sposób pulsuje swoim tajemniczym życiem, które jakimś cudem udało mi się tam przenieść z mego oddechu, z moich palców i oczu.“

 

[Andrzej Szewczyk, A propos „Listów F. Kafki do F. Bauer“, fragment rozdziału z katalogu Andrzej Szewczyk - Prace z kolekcji współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego, Muzeum Górnośląskie, Bytom 2007, s. 49]

Andrzej Szewczyk:

Andrzej Szewczyk (Szopienice k. Katowic 1950 - Cieszyn 2001) pod koniec lat 60. związany był z krakowskim środowiskiem artystycznym skupionym wokół Galerii Krzysztofory, zawarł przyjaźnie z Krzysztofem Niemczykiem i Tomaszem Wawakiem. W latach 1974-78 studiował Wychowanie Plastyczne na Uniwersytecie Śląskim. Od r.1977 stale współpracował z warszawską Galerią Foksal, gdzie wielokrotnie wystawiał. Na stałe zamieszkał we wsi Kaczyce Górne. Jego różnorodna twórczość inspirowana poezją i literaturą prowokowała widza do własnych skojarzeń. Wypowiadał się językiem wizualnym a także pisanym. Na początku lat 80. tworzył też instalacje ze ścinek kredek i ołówków, zaś jego późniejsze realizacje nabierają bogatszych treści. Był przedstawicielem sztuki konceptualnej. Wernisażu ostatniej, osobiście konsultowanej z organizatorami wystawy swoich prac w poznańskiej Galerii Muzalewska nie doczekał. Zmarł na krótko przed jej uroczystym otwarciem.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2015-12-07 9 5 000 zł 7 500 zł N/A PLN USD EUR