Agra Art | Aukcje

- 23 marca 2016

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PODHALE W OBRAZACH, 1937
Nr:
21759
Technika:
teka wydawnicza
Wymiary:
42 cm x 33 cm
Cena wywoławcza:
1 000 zł
Cena uzyskana:
1 200 zł

IInformacje o dziele:

PODHALE ILLUSTRATED - PODHALE EN TABLEAUX - PODHALE IN BILDERN

wydawnictwo własne „Podhale w Obrazach”, Lwów 1937

album barwny, 42 x 33 cm

Teka (projektu autora) współczesna wg oryginału z epoki, półskórek i płótno, tłoczona i złocona tytulatura na licu. 

Album ukazujący stroje i typy górali, zabytki budownictwa, kultury i sztuki kościelnej i ludowej z rejonu Podhala, Orawy, Spisza, Żywiecczyzny, Pienin, Sądecczyzny. 40 plansz światłodruków barwnych (z bibułkami ochronnymi). 

Prace powstawały podczas kilkuletnich wycieczek autora. Zamieszczono artykuły T. Szydłowskiego Przeszłość artystyczna Podhala, T. Seweryna Stroje górali polskich i J. Wiktora Na odkrywczej drodze. Spis prac wraz ze szczegółowym opisem każdej kompozycji, ponadto streszczenia w jęz. angielskim, francuskim i niemieckim. Całość dedykowana Leonowi Wyczółkowskiemu. 

Stan zachowania: niewielkie zagięcia bibułek, poza tym idealny.

Józef Pieniążek:

 

Grafik, malarz; studiował w latach 1908-1913 ASP w Krakowie pod kierunkiem Józefa Pankiewicza, potem Leona Wyczółkowskiego, pracował jako nauczyciel rysunków w szkołach średnich, w międzywojniu mieszkał we Lwowie, potem w Krakowie. Miał liczne wystawy indywidualne i zbiorowe; tworzył obrazy olejne i akwarele, głównie pejzaże i motywy architektoniczne, najczęściej z Małopolski. W grafice głównie tworzył w technice akwaforty i akwatinty (kilka tek graficznych), najbardziej znany z akwarel dokumentujących kulturę ludową polskich górali Podhala, Spisza, Orawy oraz Żywiecczyzny

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-03-23 2 1 000 zł 1 200 zł N/A PLN USD