Agra Art | Aukcje

- 23 marca 2016

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
JULIUSZ KOSSAK, 1912
Nr:
21783
Technika:
książka
Wymiary:
35 cm x 28 cm
Cena wywoławcza:
1 500 zł
Cena uzyskana:
1 600 zł

IInformacje o dziele:

nakład Gebethnera i Wolffa, Warszawa - Kraków 1912

260 rysunków w tekście, 8 intagliodruków, 6 faksymiliów kolorowych z akwarel, portrety według Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Witkiewicza

35 x 28 cm; oprawa wydawnicza, sygnowana ślepym tłokiem „Tow. Komandytowe Puget Jerzyna i S-ka Warszawa Marjensztad 16”; płótno, tłoczona i złocona tytulatura na licu i grzbiecie, na licu tłoczony rysunek Juliusza Kossaka oraz tłoczone faksymile sygnatury Witkiewicza, zachowane oryginalne bibułki przy ilustracjach, światłodruki sygnowane „J. Lowy w Wiedniu”

Stan zachowania: niewielkie przetarcia i zaplamienia, mało widoczne ślady niewielkiego zalania bez szkody dla ilustracji i tekstu, poluźniony blok, poza tym stan bardzo dobry.

Znakomicie napisana monumentalna biografia...

więcej

Stanisław Witkiewicz:

Stanisław Witkiewicz – malarz, pisarz, wybitny teoretyk i krytyk sztuki, twórca „stylu zakopiańskiego” w architekturze i zdobnictwie, ojciec Stanisława Ignacego „Witkacego”. Po pobycie w Tomsku, gdzie - za udział w powstaniu styczniowym - jego rodzina przebywała na zesłaniu i gdzie uczył się rysunku u litografa J. Volkmara Flecka, podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1868-1871). W roku 1871 wyjechał do Monachium i krótko uczył się w Akademii pod kierunkiem H. Anschütza. Po powrocie do kraju (1873) zamieszkał w Warszawie. Pracownię malarską w Hotelu Europejskim dzielił z zaprzyjaźnionymi – J. Chełmońskim, A. Chmielowskim i A. Piotrowskim. Pracował wówczas także jako kierownik artystyczny czasopisma „Wędrowiec”. W latach 1880-82 przebywał w Monachium, Marienbadzie i Meranie. Od roku 1890 mieszkał w Zakopanem. Postępująca choroba płuc sprawiła, że ostatnie lata życia spędził w warunkach sanatoryjnych w Lovranie na Istrii. Propagator realizmu w sztuce, starał się malować zgodnie z założeniami teoretycznymi tego kierunku. Tworzył obrazy o tematyce rodzajowej, pejzaże morskie i tatrzańskie, a także oparte na wspomnieniach z dzieciństwa sceny z powstania styczniowego oraz – rzadziej – portrety.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-03-23 26 1 500 zł 1 600 zł N/A PLN USD