Agra Art | Aukcje

- 23 marca 2016

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
TOPOLSKI CHRONICLE, 1959
Nr:
21797
Technika:
teka wydawnicza
Wymiary:
51 cm x 32 cm
Cena wywoławcza:
1 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

Londyn 1959, vol. 7

kartonowa teka wydawnicza, zawiera plansze z rysunkami autora wykonanymi w litografii, litografie rozkładane, brak jednej (nr 3-4  z 24 kart.)  

Teka zawiera, m.in.: rysunki z Kopenhagi, Watykanu i z Francji, duży cykl ilustracji z Afryki. 

Opus magnum wybitnego polskiego malarza przebywającego od 1935 r. poza granicami kraju. W l. 1953-1979 skrupulatnie dokumentował życie społeczne i kulturalne Wielkiej Brytanii i licznie odwiedzanych przez siebie krajów na wszystkich kontynentach. Portretował znane osobistości ze świata polityki i filmu, pisarzy, artystów, często w nieoficjalnych okolicznościach, dawał rysunkowe sprawozdania z ważnych uroczystości (jak choćby koronacja królowej Elżbiety), charakterystyczną, niecierpliwą kreską utrwalał sceny uliczne swojego Londynu, gdzie mieszkał i odległych zakątków Azji, Ameryki, Europy. Poszczególne numery „Kroniki” stanowiące cztery strony złożonego na pół arkusza folio, ukazywały się w rytmie dwutygodniowym w ograniczonym nakładzie. Wiele numerów artysta łączył odbijając wielkoformatowe kompozycje na nierozciętych arkuszach. Każdy rok wydawnictwa (poza pierwszym) składał się z 24 numerów, prenumeratorzy otrzymywali kartonową tekę i z reguły dwie karty ze spisem zawartości rocznika. Dzieło Topolskiego,...

więcej

Feliks Topolski :

Feliks Topolski studiował od 1926 w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni prof. Tadeusza Pruszkowskiego. W 1932 wraz z absolwentami tej pracowni założył grupę Loża Wolnomalarska i wystawiał z nią do 1934. Wyjeżdżał na indywidualne studia do Włoch i Paryża. Pracował jako rysownik w „Cyruliku Warszawskim”. W 1935 wyjechał do Londynu, aby dla „Wiadomości Literackich” wykonać cykl rysunków z obchodów jubileuszowych króla Jerzego V. Zamieszkał w Londynie na stałe, zdobywając tam również renomę jako rysownik i karykaturzysta. Wiele wystawiał za granicą, nie tracąc kontaktu z krajem. W latach II wojny światowej był korespondentem wojennym na frontach Europy, Afryki i Azji. Powstały wtedy tysiące rysunków i szkiców, rysowanych pospieszną, nerwową kreską, składając się na obszerną kronikę II wojny światowej. W 1947 uzyskał obywatelstwo brytyjskie. Nadal wiele wystawiał. W latach 50. zaczął wykonywać monumentalne malowidła i fryzy, jak „Cavalcade of Commonwealth” na Festiwal Brytyjski w 1951 (później eksponowany w Singapurze, a po odzyskaniu przez kolonię niepodległości zwrócony artyście), „Koronacja Elzbiety II” dla Pałacu Buckingham, 1958-1960, murale w Carlton Tower Hotel w Londynie i St. Regis Hotel w Nowym Jorku, 20 portretów brytyjskich pisarzy dla University of Texas, 1961-1962. Od 1975 tworzył elementy monumentalnego environment „Memoir of the Century”, które planował umieścić w Polsce. Jednocześnie w latach 1953- 1979 wydawał prywatne czasopismo “Topolski's Chronicle”, drukowane techniką litografii na składanych arkuszach papieru pakowego w nakładzie ok. 2000 egzemplarzy (tylu miało prenumeratorów). Publikował też wiele innych albumów i wydawnictw we własnej oficynie drukarskiej.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-03-23 34 1 000 zł - N/A PLN USD