Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 11 października 1992

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ZACHóD SłOńCA
Nr:
1557
Technika:
olej, sklejka
Wymiary:
25 cm x 45 cm
Cena wywoławcza:
2 000 zł
Cena uzyskana:
10 500 zł

IInformacje o dziele:

Sygnowany l.d.: JAN STANISŁAWSKI 1904 Sprzedany w Domu Aukcyjnym "Unicum" w Warszawie 20 października 1991 r. Twórczość Stanisławskiego ok. 1900 r. cechuje pogłębiona nastrojowość szczególnie nasilona w pejzażach malowanych o zmroku i w nokturnach. Często malował na nie gruntowanej lub gruntowanej cienko tekturze, sklejce, uzyskując efekty matowości płaskich plam z nieznacznymi akcentami impastowymi. Namalowanie prezentowanego tu pejzażu przypada w szczytowym okresie rozwoju sztuki Stanisławskiego. Efekt zachodzącego słońca fascynował artystę i wielokrotnie do niego powracał, nadając mu często wymowę symboliczną.

Jan Stanisławski:

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
1992-10-11 2 000 zł 10 500 zł N/A PLN USD