Agra Art | Aukcje

- 16 października 2016

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KOŚCIÓŁ ŚW. MARKA W WENECJI, OK. 1900
Nr:
22402
Technika:
autolitografia barwna, papier
Wymiary:
14.7 cm x 15.6 cm
Cena wywoławcza:
1 000 zł
Cena uzyskana:
1 500 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d. na kamieniu: J S

pod ryciną l.d. napis: Lit. Art. A. Pruszyński Kraków

na odwrocie prostokątny stempel: ·TOW. ART. POL. | · SZTUKA | KRAKÓW

 

Litografia przedstawia fragment fasady bazyliki św. Marka w Wenecji. Zamieszczona została w krakowskim piśmie „Życie“ w roku 1900 (R. IV, zeszyt. 1, plansza po s. 28). Jest to jedna z kilku kolorystycznych wersji tej kompozycji. Stanisławski, eksperymentując z nowo poznawaną techniką litografii, swoje prace opracowywał najczęściej w kilku wariantach barwnych, odbijając je na papierze o różnych, świadomie dobieranych odcieniach.

 

Artysta współpracował z założonym przez Aureliusza Pruszyńskiego w 1873 krakowskim zakładem Artystycznej Litografii „A. Pruszyński“ (ul. Pijarska 17). Było to miejsce, gdzie, korzystając z życzliwości właścicieli, wielu artystów mogło samodzielnie odbijać swe grafiki; stały „przytułek“ miał tu, m.in. Leon Wyczółkowski. Po śmierci założyciela, zakład prowadził jego najstarszy syn Zenon, wspomagany przez młodszego Wirgiliusza.

Jan Stanisławski:

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2016-10-16 14 1 000 zł 1 500 zł N/A PLN USD